Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Školstvo v Peru (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Ctouce toto ...

... dospiva clovek k nazoru, ze na Slovensku je skolstvi ve velmi dobre kondici ...

Je otazkou, jestli je v chudych zemich skolstvi drahe, protoze na kvalitni nemaji penize nebo, jestli jsou zeme chude, protoze maji skolstvi, jake maji. Mozna je to zacarovany kruh.
Vybavil se mi film Nikdo nesmi chybet: http://www.youtube.com/watch?v...
 

 

Školstvo v Peru je na posledných rebríčkoch štúdie PISA. Slovensko dáva veľmi málo na školstvo, výsledky žiakov sú podpriemerné, ale nie na konci rebríčkov. Za málo peňazí tu máme ešte stále veľa muziky. Ale to je skôr zotrvačnosťou a zdedením toho dobrého čo sme tu mali (napr. 40 % učiteľov na SŠ má viac ako 50 rokov) , civilizačné, kultúrne, aj genetické a iné faktory.
 

 

áno ale treba povedať, že PISA nemeria všetky krajiny ale len 61 krajín sveta. Práve to, že štátne školy majú takú nízku úroveň spôsobuje takéto výsledky. Inač veľmi by ma zaujímal ten rozdiel v genetických faktoroch ...
 

Neviem ako to je v Peru

ale tu na Slovensku sa nájdu občas deti osadníkov, ktoré sú výsledkom incestu tretej generácie a majú IQ 70. Tých proste integrály nenaučíš ani keby si sa akokoľvek snažil.
 

 

Pardón!
Slovo genetické faktory som použil v kontexte nevhodne a unáhlene, zrejme pre vás môže pôsobiť urážlivo.Rozhodne som nemal v úmysle nejako sa vyvyšovať nad Peruáncami. Peru je multietnický štát,máte tam milión Číňanov (prípadne potomkov), pol milióna Japoncov, potomkov Nemcov, Španielov etc..
Berme to tak, že ľudia sú rôzni. Vychádzal som napríklad z toho, čo som počul od ľudí, ktorí navštívili Peru, prípadne som videl rebríčky merania inteligencie. Ich postrehy boli, že pôvodne obyvateľsto (45%) im pripadalo dosť hlúpe a neprispôsobivé, asi ako Rómovia u nás. Ale radšej to zvaľme na civilizačné, kultúrne, geografické a podnebné faktory....pretože to tu zas bude o rasizme a to je cesta do pekla. Dedenie určitého stupňa inteligencie je ale faktom. Zároveň je to príliš citlivá otázka, ktorú zneužívajú tie najhlúpejšie ideológie. Zastávam názor, že ľudia sú síce rôzni, ale ľudské práva sú univerzálne pre všetkých ľudí bez rozdielu.
Myslím si, že váš blog je veľmi dobrý. Obdivujem, že ako človek z cudzieho prostredia ste zvládli slovenčinu. Píšte ďalej, vaše postrehy ma zaujímajú.
 

 

Mohli by ste mi posielat prosim link na rebríčky merania inteligencie národov. Zaujíma ma to.
Dakujem
 

 

Na škále národov sa asi o výrazných rozdieloch v priemernej inteligencii nedá hovoriť, pretože máloktorý z nich bol úplne izolovaný od tých ostatných a tak ťažko nájdeš "pravého genetického Peruánca", či "pravého genetického Slováka" . Výraznejšie sú tak pochopiteľne rozdiely medzi rasami, keďže sa vyvíjali značne izolovane.

Ak si vezmeš akúkoľvek jasne geneticky danú vlastnosť - výška, farba pokožky, farba vlasov, predpoklady pre rôzne ochorenia... môžeš vidieť, ako dedičnosť funguje. Ak vezmeš stovku nadpriemerne vysokých rodičov, väčšina ich detí bude tiež nadpriemerne vysoká. A súčasne tie deti, čo budú mať lepšiu výživu. budú v priemere vyššie, než tie s horšou výživou. Môže sa ale stať, že niektoré z detí vysokých rodičov budú nižšie než je priemer a to dokonca aj vtedy, ak budú mať kvalitnú výživu.

Ukazuje sa, že ľudské vedomie nie je nič nadpozemské, ale že je len výsledkom bežných biologických pochodov mozgu. A že teda dedenie psychických vlastnosti nebude fungovať zásadne inak, ako fyzické - teda genetické predpoklady a v menšej (ale stále veľmi výraznej) miere prostredie.

Pre nejaké konkrétne podklady pozri napr. "Minnesota Transracial Adoption Study".
 

 

to je vsetko pravda ale co je inteligencia? ked dve skupiny rastli izolovane a kazda potrebovala ine dannosti aby uspela a teraz sa pouzivaju standardne meranie "inteligencie". "Minnesota Transracial Adoption Study" poznam ale myslim si, ze vacsina vedcov to neberie vazne.
Inac aj v USA niekedy nechceli migrantov slavov pre svoje nizke IQ a mozno bolo len to, ze boli chudobnejsie ako obyvatelia USA.
Stale si myslim, ze neexistuje nic ako rebricek inteligencie narodov a este raz keby aj existoval. Co je univerzalna inteligencia?
 

 

Samozrejme, jednotne prijímaná definícia inteligencie neexistuje. Môžme ju ale brať z takých dvoch intuitívnych pohľadov - jeden širší pojem by mohol znamenať súbor všetkých tých vyšších funkcií, ktoré robia ľudí ľuďmi - od matematických až niekde po sociálne schopnosti. V takom prípade sú najinteligentnejšími kultúrami tie, ktoré dosiahli najväčší pokrok a najvyššiu kvalitu života. Iný, užší pohľad, by znamenal inteligenciu ako schopnosť riešiť logické úlohy. Samozrejme, je tu potom problém, ako takú inteligenciu merať. Každý z týchto dvoch pohľadov dospeje k iným záverom - v prvom prípade sú na vrchole bieli obyvatelia Európy a USA, v tom druhom zjavne východoázijské obyvateľstvo. Ibaže v týchto pohľadoch nájdeme milión "ale", a môžeme začať odznova.

Čo tak definovať si, čo to znamená byť "dobrý v speve"? Tiež nenájdeš jasnú definíciu, ale môžem Ti prísť zaspevať a aj bez definície budeš vedieť, že dobrým spevákom nie som.

Môžeme sa tu teda hrať na slovíčka, a tvrdiť, že pojem "inteligencia" je nezmysel, lebo ho nevieme exaktne definovať, ale to nevieme ani X iných pojmov - čas, život, priestor ... hoci intuitívne tušíme, čo to je.

To, čo začall janomacek vyššie nemala byť debata na tému "čo presne je inteligencia", ale vzťahovalo sa to priamo k téme blogu - vzdelávanie. Pokračujme teda v tomto kontexte - chceš tvrdiť, že všetci ľudia bez rozdielu sú schopní dosiahnuť rovnaké výsledky? Stačí, ak každý po narodení dostane podmienky zohľadňujúce individualitu? Čo mentálne hendikepovaní - za ich intelekt môžu ich rodičia, lebo im nedali vhodné podmieky?

Mám také menšie skúsenosti so vzdelávaním, kde som sa stretla s niekoľkými tisíckami školákov - rozdiely bývali školu od školy, boli medzi mestom a dedinou... ale zďaleka najhoršie na tom boli deti z rómskych osád - tam už často vstupoval do hry aj incest, ktorý spomínal diskutujúci vyššie - aj takéto deti by mohli dosiahnuť akékoľvek vzdelanie? A prečo by intelektové schopnosti mali byť iné od ostatných? Môžem teda aj ja, s nejakými zdravotnými obmedzeniami, zabehnúť maratón vo svetovom rekorde? A vlastne, prečo sa obmedzovať na ľudí? Ak je intelekt len vecou prostredia a ani náhodou nie nejakej biologickej podstaty, potom aj šimpanz by, za vhodných podmienok mal byť schopný postaviť jadrový reaktor, a gorila spravovať štát s miliónmi obyvateľov, nie?

Celé tie tančeky okolo toho, že intelekt podlieha iným mechanizmom než ostatné ľudské (a zvieracie) danosti, na jednej strane, chápem - ako bolo povedané vyššie, je to ľahko zneužiteľné pre rôzne hlúpe ideológie. Na druhej strane, takáto politická korektnosť, ak musí čeliť faktom, je smiešna.
 

Pises ...

... pardon, tvaris se, ze se omlouvas, ale v realu dehonestujes jeste vic.
To, ze nekomu obyvatelstvo zeme totalne odlisne od nasi "pripada hloupe a neprizpusobive", muze vyplyvat z toho, ze dotycny bud neumi jazyk nebo hledi automaticky na lidi z vrchu nebo se k nim nedostal tak blizko, aby je doopravdy poznal. Napriklad. Cestoval jsem docela dost. A zjistil, ze lidi cestujicich s otevrenyma ocima je dost, ale nafoukanych pitomcu take. Takovy nafoukany pitomec, kdyz se vrati domu, co asi rika? Mozna, ze nazory onech lidi nevypravi ani tak o obyvatelech Peru, ale o nich (nafoukanych pitomcich) samotnych.
Vis, verim jedne veci. Vezmi 100 malych deti kdekoli na svete a zacnijeo ucit. Pokud se nejedna o dite vzesle ze svazku blizkych pribuznych, kde doopravdy muze dojit k problemum, mely by prumerne schopnosti techto deti byt porovnatelne.
 

Troufnul ...

... by sis prohlasit, ze jsou nase geny lepsi, nez geny obyvatele nejake jine zeme?
 

 

Ak Europania dotuju pol Afriky, tak zjavne ano, maju vyssie IQ.
Al Slovaci financuju 450 000 osadnikov, tak tiez niet pochybnosti, ktora skupina ma vyssie IQ.

Co som cital vyskumy, tak najvyssie priemerne IQ mali Srbi, Izraelci,...
 
Hodnoť

ked,

som chodil do skoly za socializmu,tak podobnym rozpravaniam ucitelov,ze v mnohych krajinach,kde vladne kapitalizmus su deti delene na chudobne a bohate,castokrat nemaju ani na ucebnice ,som nechcel verit...,nas nikto nedelil podla toho,ci si rodicia mozu dovolit aku skolu...bohuzial,po roku 1989 i u nas dochadza k postupnemu likvidovaniu skolstva,kde rodicia castokrat nemaju,kde umiestnit svoje deti(hlavne predskolske),kvalita vyucby prudko klesa...,toto je temna stranka oligarchistickeho kapitalizmu,kde bohati maju omnoho lepsie podmienky ako chudobni...,za toto sme v roku 1989 nestali na namestiach.Verim,ze nase skolstvo nedopadne ako v Peru...
 

 

a co tak sa radsej porovnavat s nejakou europskou krajinou, napr, so svajciarskom alebo norskom?
 

porovnavat,

v ramci kvality skolstva sme sa mohli so Svajciarskom,Norskom pred rokom 1989,nie teraz...,sucasny upadok nas tlaci k spominanemu Peru,kde o kvalite vzelania ziaka nebudu rozhodovat jeho vedomosti,ale to, ci je bohaty,alebo chudobny...napr.v sporte sa to uz deje,chudobni rodicia nemaju na financovanie sportovych aktivit svojich deti a upadok v sporte ,ktory si vyzaduje znacne financne prostiedky(hokej)je uz jasne viditelny...,tymto smerom ideme bohuzial i v skolstve.Za socializmu taketo problemy neboli,statne podniky financovali sportove aktivity deti,vychovavali ziakov napr.ucnovskym skolstvom,kde mali ziaci omnoho lepsie podmienky ako teraz,boli pripraveni i s praxou k buducemu zamestnaniu...,dobre,co tu fungovalo sme opustili a zle veci kapitalizmu sme prebrali...,oligarchisticky kapitalizmus v praxi.
 

 

tak ty sa mozes s kludom zamestnat ako minister propagandy...
 

Za socializmu boli iné problémy

Plno ľudí nemohli ísť na vysokú školu pretože ich rodičia mali zlý kádrový profil. A to nie je žiadna teória, napríklad môji rodičia s tým mali vážne problémy pretože pochádzali z rodín "zlých kapitalistov" inak v realite išlo o strednú triedu úspešných živnostníkov.
 

 

Moji mamu takto skoro nevzali na gympl.
 

ano,

boli i taketo problemy,sam som ich zazil,ked sudruhovia robili problemy nasej rodine(pretoze nasi nechceli vstupit do strany)...,avsak to nepopiera to, co som napisal,ze celkovo bolo skolstvo na omnoho vacsej urovni ako je teraz.Zle veci sa mali odstranit,dobre nechat...,diskriminacia v sucastnosti nie je o tom ci je ,bol niekto kapitalista,ale o tom,ze je niekto chudobny...,nenapredujeme, ale padame stale hlbsie a hlbsie.
 

 

nechcem oponovat len na upresnenie to boo skor tak ze ak clovek slusne odmietol tak sa nic zvlastne nedialo. ak samozrejme ich poslal niekam a dal najavo ze nielenze nevstupi ale aj dovod pripadne povedal na rovinu co si o tom mysli, to uz bola ina kava... ale teda standardne stacilo povedat necitim sa na to a nebol problem...tym neobhajujem nic len doplnam...
naproti tomu dnes kiezby niektori radsej na vysku nesli :)
a suhlas s tym ze dobre sa malo ponechat..bohuzial zrazu bolo VSETKO z tych cias zle... a pritom vo vela veciach sme boli top...a dnes sme...ako to slusne povedat..no v prdeli..ale mozeme ist slobodne kam chceme co je urcite pokrok :)
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 136
 2. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 62
 3. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 48
 4. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 34
 5. Denis Kinski: Andrej Hryc: Zaujímavá osobnosť, všestranný herec ... 30
 6. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 25
 7. INEKO: Ako vyriešiť kolóny na preťažených cestách 24
 8. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 23
 9. Věra Tepličková: Keď ku svojej hodnote potrebuješ krúžky 21
 10. Miroslav Galovič: Rátanie kamalások. Tentoraz do dvoch (s exkurziou do školopovinnej minulosti). 21

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 2. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...
 3. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 4. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 5. Jozef Kovalík: Sám
 6. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 7. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 8. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 9. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 10. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ


Už ste čítali?