reklama

Rapa Nui

Po dlhé roky to bola moja vysnívaná destinácia. Jedno z najvzdialenejších miest na svete, kde sa na nás stále pozerajú záhadné bytosti. To je Rapa Nui, alebo Veľkonočný ostrov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Veľkonočný ostrov je jedným z malých izolovaných ostrovov v Tichom oceáne. Ostrov sa nachádza 3700 km od Čile a skoro 2000 km od Ostrova Pitcairn, najbližšieho ostrova vo francúzskej Polynézii. Na ostrov sa v súčasnosti dostanete len letecky. Lieta sa po celý rok zo Santiago de Čile. Let trvá približne 5 hodín. Počas sezóny prilieta viacero letov denne. Raz za týždeň je aj jeden let, ktorý pokračuje na Tahiti. Len jediná letecká spoločnosť má právo na túto linku: LATAM a preto určuje cenu letenky akú ona chce. Letisko je tak veľmi vzdialené od všetkých iných letísk na svete, že NASA ho vybrala ako záložné letisko pre raketoplány, keby museli pristať ďaleko od svojho cieľa. Raketoplány už nelietajú, ale na ostrove zostala jedna obrovská pristávacia dráha. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
letisko
letisko (zdroj: Carlos Sotelo)

Veľkonočný ostrov je maličký. Vyzerá ako trojuholník. Jeho najdlhšia časť meria len 26 km. Na každom vrchole je jedna nečinná sopka. V kráteri jednej sopky je zásobáreň pitnej vody. Ostrov môžete navštíviť cez CK alebo sám. Na ostrove si môžete požičať auto, bicykel alebo môžete kúpiť jeden z výletov, ktorý sa tu ponúka. Na ostrove sú malé hotely, reštaurácie a obchody. Ceny sú trochu vyššie ako na kontinente. Keďže ostrov je sopečný, sú na ňom aj jaskyne a lávové tunely. Ostrov má problémy s odpadom. Žije tu 7000 ľudí z toho menej ako 3000 sú pôvodní Rapa Nui ale navštevuje ho 100 000 ľudí ročne. Odpad sa posiela loďami na kontinent. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Najväčšiou atrakciou ostrova sú Moai. Pre nás sú to tajomné megalitické sochy, pre obyvateľov ostrova sú to schránky, kde žijú duše ich predkov. Moai boli tesané od 9. do 16. storočia. Bolo ich spravených menej ako 1000 a sú so sopečného kameňa. Merajú v priemere 4 metre, najvyšší má 10 metrov. Našla sa nedokončená socha, ktorá mala byť 26 metrov vysoká a mala vážiť viac ako 100 ton. Moai majú na hlave Pukao, ktorý vyzerá ako klobúk. Pukao je drdol, ktorý mali na hlave šéfovia klanov. 

Obrázok blogu

Moai sú chlapi ale v múzeu je vystavená jedna jediná žena. Najviac Moai sa dá vidieť v kameňolome Rano Raraku a aj keď obyčajne vidíme len hlavy všetci majú aj telo, ale už nie nohy. Teda zatiaľ sa našiel len jeden, ktorý má nohy. Ten kľačí tak ako hudobníci, ktorí hrajú na bubny a preto si domáci myslia, že to bol nejaký významný hudobník. Ostatní Moai reprezentujú vládcov skupín miestnych obyvateľov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Moai boli spravení v kameňolome a odtiaľ boli presunutí k dedinám, kam patril konkrétny mŕtvy vládca. Pri každej dedine bola postavená plošina „Ahu“ kam priniesli Moai a po obrade sa duša ich vládcu presťahovala doň a od toho času chránila vlastnú dedinu. Všetci Moai sa pozerajú do vnútra ostrova okrem jednej skupiny, ktorá sa pozerá do mora. Tá skupina pravdepodobne reprezentuje prvých siedmich obyvateľov ostrova o ktorých rozpráva mýtus o obývaní ostrova. 

Obrázok blogu

Do nedávna si mysleli, že Moai boli premiestňovaní na drevených kmeňoch a že to bol dôvod prečo sa ostrov deforestoval, čo spôsobilo hlad a vojny medzi kmeňmi. Jeden Čech ale vymyslel spôsob ako ich presunúť. Priviazal na hlavu Moai tri lana a ľudia ťahali chvíľu napravo a chvíľu naľavo a ďalšia skupina držala lano zozadu tak, aby socha nespadla. Prvá skúška sa urobila v Čechách na modeli z betónu a neskôr sa to zopakovalo na ostrove tak, že Moai „chodil“ viac ako 100 metrov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Najdôležitejší Moai bol spravený z Bazaltu a je celý potetovaný, vola sa Hoa Hakananai'a a bol ukradnutý anglickou loďou v roku 1886 a darovaný kráľovnej Viktórii. V súčasnosti je v Britskom Múzeu. V Rapa Nui je kampaň aby bol vrátený. Podľa nich tam Moai trpí, duša ich predkov je zajatá ďaleko od domova a to už viac ako 100 rokov. Obyvatelia Rapa Nui ponúkajú vernú kópiu vyrobenú najlepšími súčasnými majstrami na ostrove, aby sa ich predok mohol vrátiť. Zatiaľ bezvýsledne.
 

Obrázok blogu

Stavba Moai sa skončila v 16. storočí v tom čase bol na ostrove hladomor a vojna medzi kmeňmi. Moai boli zvalení, niektorí boli zničení a už sa ďalší nevyrábali. Po nejakom čase sa na ostrove začal kult letujúceho človeka – muž vták. A obrad, pri ktorom sa raz ročne súťažilo v tom, kto prinesie vajíčko vtáka, ktorý hniezdi na skale oproti ostrova v Orongu. Súťaž bola veľmi nebezpečná a miesto kde sa konala je v súčasnosti jednou z hlavných atrakcii ostrova.

Čo sa dá vidieť na ostrove?

Vstup na ostrov stoji 80 USD a umožňuje navštíviť všetky archeologické parky. Múzeum sa platí zvlášť. Sú dve miesta, ktoré sa môžu navštíviť len raz: kameňolom Rano Raraku a Orongo. Na ostatné miesta sa môžete vrátiť viac krát. Tieto sú hlavné miesta:

Pláž Anakena je považovaná za jednu z ikonických pláží na svete. Je to jediná piesočná pláž na ostrove, možno nie je taká krásna ako karibské pláže ale je to jediné miesto, kde sa kúpete pod drobnohľadom Moai.

Obrázok blogu

Ahu Tongariki. Od decembra do marca tu môžete zažiť jeden z najkrajších východov slnka na svete. 

Obrázok blogu

Ahu Akivi: Je jediná skupina Moai, ktorí sa pozerajú na more. Zobrazujú prvú skupinu obyvateľov na ostrove.

Vinapu: Boli Inkovia na Rapa Nui?. V starých kronikách o Inkoch sa píše, že Tupac Yupanqui, desiaty Inka, ešte keď bol mladý, plavil sa ďaleko po mori a našiel záhadné ostrovy. Na Rapa Nui je jeden jediný múr Ahu, ktorý by mohol byť v Sachsaywaman blízko peruánskeho Cusca. Peruánsky historik o ňom píše, že je to dôkaz, že je to jeden z tých ostrovov, čo Inkovia navštívili. Keď som to spomenul miestnemu sprievodcovi, veľmi sa hneval a kategoricky to odmietol.

Obrázok blogu

Ostatné miesta budete musieť nájsť sami...

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Prišiel som na Slovensko študovať pred viac ako 30 rokmi a potom som sa vrátil do Peru, žil som istý čas v Mexiku, ale nakoniec som sa s rodinou rozhodol vrátiť na Slovensko, kde som nepretržite 10 rokov. Som majiteľ CK Eslovaquia travel a sprevadzam krajiny Latinskej Ameriky: Peru, Bolivía Ekvador, Mexiko, Guatemala, Čile, Argentina, Belize a Honduras. Som byvali majiteľ peruánskej reštaurácie CASA INKA v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Peru - InkoviaDobývanie PeruPeru - zvyky a kultúraPeru - GastronomiaSlovensko a JaPeru - Mesta a PamiatkyPeru - CestopisyAmazonský pralesOpera a kultúraNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu