Los mučačos po 25 – rokoch

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 27.10.2014 o 8:26 | (upravené 28.10.2014 o 8:21) Karma článku: 12,27 | Prečítané:  8802x

Väčšina z nás mala medzi 18 – 22 rokmi,  keď sme dorazili na Slovensko. Všetci sme boli  izolovaní od rodiny. Ja som dostával 1 list mesačne a telefonoval som s rodinou dva krát do roka. A teraz je to veľká radosť, keď sa po roku opäť stretneme.  

V 80-tych rokoch študovalo na Slovensku v priemere 180 študentov z Latinskej Ameriky. Ako sme sa sem dostali som popísal tu. V roku 1990 som skončil Vysokú školu a spolu s rodinou som odišiel do Peru. Študenti z Kuby museli odísť domov a dokončili školu na Kube. Študenti, ktorí sem chodili cez komunistickú stranu, prestali chodiť a počet zahraničných študentov začal prudko klesať. Takto nejako sa skončilo obdobie zahraničných študentov 80-tych rokov na Slovensku.

Počas  prvého novembrového víkendu sa po 4. krát stretneme v CASA INKA „los mučačos y mučačas“ (chlapci a dievčatá,) čo sme tu vtedy študovali. Niektorí prídu po prvý krát po vyše 20-tich rokoch, ale sú aj takí, ktorí nevynechali ani jedno stretnutie. Zase budeme počuť krik, plač, objatia, smiech a spomienky. Niektorí budú hovoriť ešte plynulo po slovensky a niektorí budú s problémami hľadať potrebné slová. Môžete hádať, kto cez tento víkend bude posledný odchádzať zo známych bratislavských diskoték latinskoamerickej hudby: „La Fiesta“, „Havana“ a „Zelený strom“. Aj keď už nemáme 20 rokov, patrí tanec stále k našim najobľúbenejším činnostiam.  

Za tieto 4 roky prišli na stretnutie ľudia priamo z Kolumbie a z Peru, dvaja bývalí študenti prišli z USA, jeden prišiel z Izraela, ostatní prišli z Európy: zo Španielska, Švajčiarska, Grécka, Nemecka, Anglicka, Holandska a Českej Republiky. Niektorí sme zostali na Slovensku.  

Prvý deň si dáme zraz všetci v CASA INKA, tam bude to veľké stretnutie. Teším sa hlavne na tých, ktorí tu neboli niekoľko rokov. Na druhý deň budeme hľadať známe študentské pochutiny: vyprážaný syr, guľášovú polievku, bryndzové halušky, kofola, vinea a veľa, veľa piva. Potom  máme v pláne navštíviť tieto hrady: Čachtický, Beckov a Trenčiansky. Neskôr navštívime ďalšie pamätihodnosti ako internát Družba, Mladosť, Bernolák, alebo jazykové školy v Senci a na Šoltésovej ulici. Niektorí možno prídu s vlastnými deťmi, ktoré možno budú staršie ako my, keď sme sem prišli študovať.  

Celý rok čakám na toto stretnutie: Juanita bude taká pekná ako vždy?, Nubia bude tancovať do vyčerpania?, Thomas bude stále predseda UNELAE (asociácia latinskoamerických študentov)?, Jolanda sa spoji s nami cez skype a bude kričať z Mexika?.

Väčšina z nás prežila na Slovensku 6 krásnych rokov a ako som napísal na začiatku, boli sme pomerne izolovaní od vlastných rodín, ale myslím si, že svoju druhú rodinu sme našli tu.  Väčšina z nás, čo to zažila má zo Slovenska tie najlepšie spomienky a je len dobre, že teraz sa takto stretávame aspoň 3 dni do roka.                 

 

Pridané 28.10.2014 o 8:15

Práve mi písala Yolanda z Mexika. Nebude kričať a plakať cez skype. Keď prečítala tento článok plakala domov a kúpila si letenku a priletí do Viedne piatok aby sa stretla s nami.  

 

Viac o tom ako sme študovali na Slovensku:

Prečo som študoval na Slovensku?

Prvé dní na Slovensku

Jazyková škola

Prvé dojmy z Bratislavy

Univerzita

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Šatan: Z nášho trendu nezľavíme. Budeme v ňom pokračovať

Keď sa pozriem na celý turnaj, sú tam pozitívne veci, na ktorých sa dá stavať do budúcnosti, hovorí Miroslav Šatan.

DOMOV

Zo záchraniek sa vytrácajú lekári

Lekárov je nedostatok, viac ich lákajú nemocničné urgenty. Od služby v záchranke ich odrádza aj slabý plat.

ŠPORT

Surový: Nebudeme sa navzájom obviňovať. Zlyhali sme ako tím

Bola to veľká škola pre mladých hráčov.


Už ste čítali?