Listy koky nie sú droga

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 10.6.2014 o 10:21 | (upravené 10.6.2014 o 12:31) Karma článku: 11,25 | Prečítané:  21092x

Toto je tŕnistá história listov koky: Ich história sa začala tam, kde peruánsky prales vystupuje   do juhoamerických veľhôr Ánd. Listy koky vystúpili z pralesa do Ánd a stretli andský ľud. Inkovia im dali život a premenili ich na svoju posvätnú rastlinu. V 19. Storočí panoval názor, že sa našla konkurencia pre čaj a kávu a začali rastlinu koky vo veľkom pestovať. V súčasnosti sú listy koky zakázané nariadením OSN. Zákaz platí na celom svete, okrem andských krajín. Toto je ich história ...   

Koka je pôvodný ker z Ánd. Dorastá do výšky 2,5 metrov.  Má malé, zelené listy elipsovitého tvaru. Koka rastie na teplých a vlhkých svahoch Ánd od 800 m do 2000 m.n.m tam, kde sa amazonsky prales dotýka Ánd. Kríky koky môžu rásť aj „schované“ pod vyššími stromami (toto je zaujímavá vlastnosť pre istú skupinu ľudí, ktorá ju hojne využíva v súčasnosti). Listy koky sa zbierajú trikrát do roka. Tam, kde majú najlepšie podmienky, sa môžu zbierať až šesť-krát do roka. 

Kokaín, najdôležitejší alkaloid v tejto rastline má povzbudzujúce, anestetické a terapeutické účinky. Okrem toho znižuje hlad, smäd a únavu. Kokaín sa v malých množstvách získa prežuvaním listov koky. Aby sa podporilo uvoľňovanie kokaínu, je potrebné používať nejakú alkalickú substanciu. V Andách sa najčastejšie používa popol z rastlín Quinoa, turistom dávajú sladší popol zo stévie.     

História listov koky

V ríši Inkov listy koky používal len Sapan Inka, jeho rodina a šamani po celej ríši. Inkovia mali monopol na ich distribúciu. Listy koky sa užívali z dôvodu, že znižujú hlad, smäd a únavu a dovoľujú ľudom v Andách chodiť, alebo pracovať dlhé hodiny predtým, ako sa vracajú domov.     

Španieli sa dozvedeli o týchto vlastnostiach a práve oni boli tými, ktorí podporili ich užívanie medzi všetkým andskými indiánmi. Ľudia z Ánd mohli pracovať bez prestávky dlhé hodiny na španielskych panstvách, alebo v baniach na zlato a striebro.

Nastupuje kokaín

Čistý kokaín za získal prvý krát z listov koky v 19. storočí. Okolo 1860 bol kokaín  v kryštalickom tvare obdivovaný ako „zázračný a moderný“ alkaloid konca 19. storočia. V roku 1900 boli USA najväčším užívateľom a propagátorom listov koky a kokaínu. Obidva produkty sa používali v lekárstve, ale aj ako súčasť rôznych populárnych sirupov.

Erythroxylon coca (čaj z koky) jemný a komplexný povzbudzujúci napoj, ktorý je porovnateľný s čiernym čajom, alebo s kávou, sa bežne pil v Spojených štátoch. Farmaceutické firmy pripravovali rôzne sirupy, ktoré sa používali na liečenie reálnych aj vymyslených  chorôb. Čaj z koky bol hlavným liekom na liečenie „neurostenie“ (chronickej nervozity spojenej s rýchlou urbanizáciou a súťaživým spôsob života), čo bola najčastejšia „choroba“ zlatej americkej éry koncom 19. Storočia. Láska medzi Američanmi a listami koky sa stala nesmrteľnou spolu s Coca Colou. Nápoj, ktorý vymysleli v Atlante v 1886 a ktorý obsahoval aj  kokaín. USA okolo roku 1900 importovala 600 až 1000 tón listov koky ročne. Skoro celá produkcia bola z Peru.

Ku koncu 19. Storočia sa kokaín hodne používal ako anestetikum aj pre také zložité prípady ako chirurgia oči.  

Okrem USA, sa aj germánske krajiny zaujímali o listy koky. Nemci, Rakúšania a Švajčiari dovážali vo veľkom listy koky pre farmaceutický priemysel. Najznámejšie lekárske autority, ktoré študovali účinok koky boli germánske: Dr. Albert Niemann sa považuje sa jedného z „objaviteľov“ kokaínu. Dr. Karl Koller študoval ich anestetické účinky. Mladý psycho-farmaceut Sigmund Freud hodne študoval a užíval túto drogu. Peru bolo hlavným dodávateľom listov koky a kokaínu od 1890 do 1905. V Peru sa založili plantáže, obchod pomohol ekonomike. Obchod bol aj súčasťou národnej hrdosti: „Posvätná rastlina Inkov dobýva svet“.     

Od zázračného lieku ku najnenávidenejšej droge

Od 1900 do 1920 sa vzťah USA ku kokaínu zmenil. V Amerike prepadli príjemnejším účinkom drogy. Kokaín našiel zaujímavých užívateľov: hudobníci, umelci, návštevníci konských pretekov, Hollywoodske orgie, atd., ale stala sa, ako crack a iné variácie, aj drogou černochov. V USA sa rozhodli proti tejto droge tvrdo bojovať. Dosiahli celosvetový zákaz distribúcie nie len drogy, ale aj základnej suroviny: listov koky. Listy koky sú od roku 1961 v zozname zakázaných drog OSN, spolu s heroínom a kokaínom. V Peru skrachovalo celé odvetvie (predstavte si Áziu, keby teraz zakázali čierny čaj).

Súčasnosť listov koky

V Peru (ale aj v Bolívii, Ekvádore a časti Kolumbie a Argentíny) môžete kúpiť listy koky v tržniciach. Listy koky sú legálne. Indiáni v Andách ich žujú. V Lime som ich nikdy nevidel v tržniciach, ale predávajú sa tak isto, ako čierny čaj v malých vrecúškach v obchodoch. Po jedle, alebo po obede doma, v Peru pijeme čaj. Na stole je čierny čaj, mäta, Hierba Luisa (citrónová tráva) a aj „mate de coca“ (čaj z listov koky).   

Čaj z koky turisti pijú v Andách. Tento čaj pomáha zmierniť „Soroče“ (choroba z výšky). Keď som išiel s turistami, všimol som si,  ako si po pár hodinách cestovania dával šofér listy koky do úst. Listy koky poskytujú ľudom z Ánd rôzne mineráli, ktoré by ináč nemali odkiaľ získať. Napríklad skoro celú dávka draslíka.  

Na letisku v Lime predávajú tento čaj, aby si ho turisti brali ako suvenír. Keď som sa spýtal predavačky, či nebude problém pri vývoze povedala mi, že počula, že v Miami s tým robia problém ale inde nie. Oficiálne sú listy koky, aj balené ako čaj, celosvetovo zakázané, okrem Andských štátov, kde si ich užívame s radosťou stovky rokov. V Peru je úrad, ktorý má na starosti dozor nad oficiálnymi plantážami koky a ktorý kupuje od roľníkov skoro celú produkcia a predáva ju potravinovému, alebo farmaceutickému priemyslu.  

Listy koky sa môžu vyvážať len na farmaceutické účely, ale existuje jedna výnimka: Coca Cola kupuje listy koky cez jeden podnik. Tento podnik extrahuje z listov kokaín a pripraví koncentrát z listov koky, ktoré Coca cola používa vo svojom nápoji.  

Prezident Bolívie Evo Morales, dlhé roky bojuje, aby pre krajiny, kde je používanie listov koky súčasťou stáročnej tradície, neplatil zákaz. V roku 2009 v OSN počas pohovoru ukázal list koky a ho žul. V roku 2013 OSN prijala výnimku pre Andské krajiny.     

Etnografický význam

Ľudia z Ánd žujú listy koky, keď pracujú na poliach. Listy koky majú aj sociálnu funkciu. Keď sa dvaja Indiáni stretnú, jeden ponuka listy zo svojej tašky a dostane tak isto listy z tašky kamaráta. Takto si uctia kamarátov. Listy koky sa používajú aj pri rôznych rituáloch, ale sú aj hlavným liekom v Andách. 

 

Inač v arabských krajinách sú alkoholické nápoje zakázané, navrhujem zakázať tam aj hrozno ...  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Keď začal boj s extrémizmom prinášať výsledky, prokuratúra ho ide oslabiť

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?