Gabriel García Márquez: Svätá

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 23.4.2014 o 9:24 | (upravené 4.9.2014 o 8:43) Karma článku: 9,07 | Prečítané:  1604x

Gabriel García Márquez mal vždy nado mnou zvláštnu moc. Stačilo mu len pár minút, aby ma zaujal a musel som dočítať celé jeho dielo. Napríklad takúto krátku poviedku (tak, ako si ju ja pamätám):

Svätá

V malej kolumbickej dedine museli premiestniť cintorín, lebo mali postaviť priehradku. Tak museli otvárať hroby a presúvať truhle na nové miesto. Pri jednej si všimli zvláštnu vec. Bol to hrob malého 7-ročného dievčaťa. Telo dievčaťa bolo neporušené, ako keď ho dali do hrobu pred 11-tymi rokmi a stále malo vôňu ruží, ktoré jej dali pri pohrebe, ale najzvláštnejšie bolo, že dievčatko nič nevážilo.  

Dievča zobrali do dediny. Správa sa šírila a dedinu začali navštevovať ľudia zo susedných dedín a neskôr zo celej krajiny. Dievča uctievali ako svätú. Prišlo toľko ľudí, že na dedine rozhodli, že otec má isť do Vatikánu spolu s dievčaťom a má žiadať od pápeža, aby dievča vyhlásil za Svätú.Otec dievčiny. Margarito prijal túto misiu, dal dcéru do dreveného kufra a cestoval do Ríma.

Prišiel, keď bol ešte pápežom Pio XII.  Býval v penzióne, kde bol ubytovaný aj Garcia Marquez. Margarito chodieval každý deň do Vatikánu, podával žiadosti o audienciu a stretával sa s ľuďmi zo všetkých kongregácií, aby mu pomohli stretnúť sa so svätým otcom. Takto chodil roky, raz sa mu podarilo prehovoriť k Janovi XXIII po omši, ale keď sa ho spýtal kde je telo, Margarito povedal, že ho musel nechať v šatni, lebo s kufrom ho nepustili. O niekoľko rokov neskôr, keď už Jan XXIII zomrel, povedali mu, že nový Pápež Jan Pavol I, ho môže prijať. Niekoľko dní čakal doma na list od Vatikánu, až kým nečítal v novinách, že Pápež zomrel.

Margarito býval v penzióne spolu s mladými Kolumbijčanmi, ktorým bolo ľúto jeho histórie. Kamaráti sa dohodli s jednou prostitútkou, nech príde k nemu do izby. Ona sa vyzliekla vo vedľajšej izbe a zaklopala u Margarita. Margarito otvoril a keďže bol taký úslužný, pozval ju do vnútra, ale tam nič nehovoril. Prostitútka si všimla kufor, ktorý vyzeral ako obal na violončelo a pýtala sa: čo to je? A Margarito odpovedal, že je to Svätá. Dal dole kufor a ukázal dcéru. Prostitútka kričala a utiekla holá po chodbe, kde stretla domácu. Každá utiekla iným smerom. Neskôr domáca dlho rozprávala, ako v tom dome žijú duchovia.

García Márquez odišiel z Ríma a neskôr sa vrátil po viac ako 20 rokoch, a znovu stretol Margarita. Margarito, tam stále žil, a každý deň chodil do Vatikánu a stále sa snažil splniť svoju úlohu. A vtedy si García Márquez uvedomil, že svätá nie tá dievčina, svätý je on ...               

----

Gabriel García Márquez, Gabo, napísal sto rokov samoty približne vtedy, keď som sa ja narodil a sprevádzal ma celý život. Gabo ma naučil, že žlté motýle môžu mať zvláštny význam a niekedy si myslím, že stále je marec a pondelok ....

Descansa en paz / odpočivaj v pokoji Gabo  

----

Svätá je poviedka z knihy: 12 cuentos peregrinos (doslovný preklad: 12 pustovníckych poviedok). V Slovenskom preklade vyšlo pod názvom: 12 poviedok z cudziny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Keď začal boj s extrémizmom prinášať výsledky, prokuratúra ho ide oslabiť

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?