Mesto kráľov - Lima, hlavné mesto Peru

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 28.11.2013 o 10:35 | Karma článku: 15,02 | Prečítané:  6775x

Počul som od cestovateľov aj takéto rady: V Lime sa nezastavujte, hneď, ako priletíte, pokračujte ďalej na juh. Myslím si, že Limu nepochopili. Je Lima obrovské chaotické mesto? Áno, ale Lima bola aj najdôležitejším španielskym koloniálnym mesto v Amerike. Lima je historická, Lima je bohémska, Lima je mesto gastronómie ... Stará Lima je zapísaná ako pamiatka UNESCO a v celosvetovom hlasovaní, ktorý organizuje www.new7wonders.com skončila Lima na druhom mieste medzi hlavnými mestami Južnej Ameriky. Toto je môj subjektívny názor na Limu, hlavné mesto Peru a moje rodisko.   

Limu založil Francisco Pizarro, dobyvateľ Peru, 18. januára 1535. Pizarro hľadal vhodné miesto, odkiaľ by mohol byť v kontakte so španielskym kráľovstvom a našiel ho tam, kde v tom čase bolo údolie, cez ktoré tiekli tri rieky. Blízko bol polostrov, kde neskôr postavili najväčší prístav v Amerike - El Callao (v súčasnosti už splynul s Limou v jednu aglomeráciu). Pôvodné meno mesta bolo „Lima mesto kráľov“, ale v súčasnosti sa používa len Lima.

                                     Prezidentský palácPrezidentský palác

 

Prezidentský palác

Francisco Pizarro naplánoval Limu tak, ako kázalo pravidlo pre nové španielske mestá v Amerike, čiže ako šachovnicu. (Územie starej Limy doteraz voláme Pizarrová šachovnica - El damero de Pizarro). Pôvodná Lima mala 9 x 13 blokov. V strede bolo hlavné námestie a na ňom fontána zo začiatku 17. storočia. Okolo námestia najdôležitejšie stavby mesta: palác Francisca Pizarra (v súčasnosti sídlo prezidenta), katedrála a radnica. Pri založení mesta boli prítomné dva mníšske rady: Františkáni a Dominikáni. Tieto mníšske rády dostali pozemky v blízkosti hlavného námestia. Jeden napravo a druhý naľavo od Pizarrovho paláca. Kostoly a kláštory týchto rádov stoja dodnes a patria k hlavným atrakciám starej Limy. Ak budete v Lime, odporúčujem Vám, aby ste navštívili minimálne kláštor Františkánov. Je to živý kláštor, s krásnou španielskou architektúrou zo 16. storočia a s druhou najhodnotnejšou koloniálnou knižnicou v Amerike. Na konci prehliadky uvidíte poslednú večeru, ktorú namaľoval indiánsky umelec. A čo jedli Ježiš a jeho apoštoli? Predsa „morské prasiatka“ čo iné si mohol vybrať Ježiš ako poslednú večeru?          

                                                     Hlavné Námestie

LimaPlazaMayor.jpg

Hlavné Námestie

Hlavné Námestie

                                               Katedrála

Katedrála v Lime

 Koloniálna Lima

Blízko Limy neboli vhodné kameňolomy a preto domy bohatých nemohli mať také pekné brány ako majú barokové paláce v Európe. V Lime, aby ľudia ukázali svoje bohatstvo, stavali drevené balkóny. Takže, keď sa budete predchádzať po starej Lime, všimnite si balkóny. Je ich aspoň sto, niektoré sú fakt krásne.

                                            Balkóny v Lime

Balkóny v Lime

                              Kostol Františkánov

Kostol Františkánov

 Moderná Lima

Lima je jediné hlavné mesto južnej Ameriky, ktoré sa nachádza pri mori. Miraflores je najmodernejšia časť Limy. V Miraflores sú najlepšie hotely a reštaurácie. Je tu veľmi zaujímavé obchodné centrum - Plaza Larco, odtiaľ vidíte nekonečný Tichý oceán. Ja nemám rád obchodné centrá, ale tu môžem stráviť hodiny dívajúc sa na more. V Miraflores to žije každý deň aspoň do druhej ráno a v piatok a v sobotu celú noc. V Miraflores môžete vyskúšať paragliding. Lieta sa v tandeme nad oceánom. Vyskúšajte to!

 Zelené Pobrežie

Ako som niekedy písal, Lima je na púšti. Francisco Pizarro vybral toto miesto, lebo voľakedy tú bolo údolie, cez ktoré tiekli tri rieky, ale to je dnes minulosťou. Kopce pod Miraflores oproti oceánu sú zavlažované a rastie tam zelená tráva. Peruánci túto časť pobrežia hrdo voláme zelené pobrežie (La costa verde). V Costa Verde sa celý rok surfuje a sú tam školy surfingu. Môžete to vyskúšať, ale pamätajte, že naše more je veľmi studené.

Barranco a bohémska Lima

Barranco bola malá dedina na okraji Limy, kam chodievali ľudia vlakom, kúpať sa v mori. V súčasnosti je to bohémska štvrť Limy, chodí sa sem posedieť si v malých kaviarničkách, dať si Pisco Sour, pozrieť sa na more z rôznych vyhliadok a neskôr sa ide pešo k moru po takej malej rokline, v ktorej stenách sú na ľavo aj na pravo malé a aj veľké reštaurácie. Hore nad roklinou je malý drevený most: „El puente de los suspiros“ (most vzdychov), mýtický most obyvateľov Limy, o ktorom sa spieva v najznámejšej piesni o Lime, a kde chodia zaľúbenci. 

Lima a múzeá

V Lime sú krásne múzea a môžete stráviť celý týždeň len ich návštevou. Ak budete mať trochu času, odporúčujem navštíviť tieto tri:

Museo de antropología y arqueología: Uvidíte ukážky všetkých kultúr z Peru, niektoré staré skoro 5 000 rokov, mapy, oblečenie, šperky, keramiky, atď.

Museo Larco Herrera: Obrovská súkromná zbierka pred inkskej keramiky. Uvidíte keramické portréty: rôzne ľudské emócie, ale aj portrét „Araba“ a na konci prehliadky je celá sála venovanej peruánskej kamasutre: tisíc rokov starej keramike znázorňujúcej rôzne polohy pri sexe. Tu sa presvedčite, že pred inkské etniká mali obrovskú predstavivosť (a že odkiaľ to mám ja ;) ).   

Museo de Oro. Má obrovskú zbierku zbraní a najväčšiu zbierku inkských zlatých šperkov sveta. Je to súkromné múzeum, ale pred niekoľkými rokmi pošpinilo svoju povesť, keď sa zistilo, že mali kópie označené ako pravé. V súčasnosti už túto chybu napravili.

Hlavné archeologické pamiatky sú: „Huaca Pucllana“ pred inkská pyramída v meste a „Pachacamac“ najväčšie pred inkské pútničke miesto Peru, o tom napíšem samostatné články.         

Lima a bezpečnosť

Lima je obrovské mesto, má viac ako 8 miliónov obyvateľov. Ako sa žije v takom veľkom meste? Každý má svoju časť. Lima je ako keby 5 veľkých miest a ľudia zo severu veľmi málo cestujú na juh. Tak často, ako sa ide obyvateľ Pezinka predchádzať po Rovinke. Do konca, keď zastavíte taxík na severe a chcete isť na juh, on Vám povie, že tam nejazdí, on to nepozná.

Lima je nebezpečná, ako každé veľké mesto Latinskej Ameriky (ale neviem či napr. Chicago, New York alebo Los Angeles sú bezpečnejšie). Treba si dávať pozor na vreckových zlodejov, mať vždy veci pod dozorom, môže sa stať, že niekto Vám niečo vytrhne z ruky a bude utekať v dave. Do starej Limy choďte za svetla, radšej hľadajte ubytovanie v Miraflores, alebo blízko nej. 

                                Národný futbalový štadión

Národný futbalový štadión

                                    Parlament v Lime

  Parlament v Lime

                                   Námestie San Martin

Námestie San Martin

Lima a reštaurácie

Lima je gastronomickým hlavným mestom Ameriky. Gastronomický turizmus rastie a už dosahuje niekoľko desaťtisíc turistov ročne. V Lime sú dve z prvej stovky najlepších reštaurácií sveta podľa guia Pellegriny, ale je aspoň stovka dobrých reštaurácii s veľmi nápaditými šéfkuchármi. Aj keď mám v Bratislave reštauráciu, vždy keď prídem do Limy, navštívim niekoľko reštaurácií, nech vidím čo nové sa urodilo.    

Ako vidíte, v Lime je vždy čo robiť a kam isť, ale väčšinou keď prídem s turistami, nemám viac ako jeden, alebo dva dní na ňu. V Peru je toľko top pamiatok, že nikdy nebudete mať dosť času, aby ste boli na jednom mieste dostatočne dlho.

Do článku sa mi nezmestil popis turistických miest Limy, ale dúfam, že v blízkej budúcnosti budem mať na to čas.    

                                             Univerzita San Marcos

Univerzita San Marcos

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?