Peruánec Habsburgovec

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 17.10.2013 o 10:47 | (upravené 17.10.2013 o 11:03) Karma článku: 13,75 | Prečítané:  2356x

Slovensko som precestoval niekoľko krát. Vždy, keď mám príležitosť a čas, vezmem auto a rodinu a ideme si pozrieť nejaký hrad, alebo ideme niekam na turistiku. Moje deti mi niekedy hovoria, že dvadsiaty šiesty hrad sa bude podobať na dvadsiaty piaty a keď už sme videli 7 drevených kostolov tento víkend, nemusíme vidieť ôsmy. Po týchto cestách sa vo mne vytvoril symbol slovenskej dediny

Pre mňa je Slovensko späté s krásnymi zelenými horami, s hradmi na kopcoch, s bukovými lesmi a s bryndzovými pirohmi niekde na východe a s malými dedinami nachádzajúcimi sa blízko pri sebe. Slovenské dediny sa nepodobajú jedna na druhú, sú iné na Záhorí, iné na Gemeri a iné na Liptove, ale majú niečo spoločne. Skoro v každej jednej z nich je socha Svätého Jána Nepomuckého. V Bratislave, v starom meste sú hneď tri: na moste pred Michalskou branou, na druhom nádvorí primaciálneho paláca a oproti kaplnke sv. Jana Almužníka Domu sv. Martina.   

Sv. Ján Nepomucký - Dolné Orešany

Svätý Ján Nepomucký je český svätec. Habsburgovci ho zvolili ako symbol kresťanskej cnosti a bol veľmi obľúbený. Je uctievaný ako mučeník spovedného tajomstva a patrón pri prírodných pohromách a povodniach (vďaka spôsobu jeho smrti). Často je blízko mostov.

Sv. Ján Nepomucký – Modra

Svätý Ján Nepomucký  je zobrazovaný s biretom na hlave a s piatimi hviezdami okolo nej, v ruke drží kríž, prípadne tiež palmovú ratolesť. Palma je symbolom víťazstva, hviezdy zastupujú legendu, podľa ktorej vltavskí rybári našli po smrti Jánove telo.

Sv. Ján Nepomucký – Modra

Často na dedinách nevedia, kto to je.

Sv. Ján Nepomucký – Časta

Sv. Ján Nepomucký – Dubová

Na slovenských dedinách sú aj iní svätci. Najčastejšie vidím Svätého Floriána, patróna hasičov a ochranca pred požiarmi. Keďže často chodíme popod Malé Karpaty,  vidím aj svätého Urbana, patróna vinohradníkov. Potom sú aj ďalší svätci, oni sú hlavne pred kostolmi, ale o tom som už nechcel písať. V peruánskych dedinách nestretnete sochy svätcov. V andských dedinách niekedy vidíte sochy Inkov, alebo kondorov, ale je to novodobé, spojené s prílevom turistov do Peru.   

Sv. Florian

Sv. Urban 

Pred dvoma rokmi som išiel na exkurziu so študentmi histórie na Ukrajinu. Môj kamarát, prof. Martin Homza, s ktorým sa poznám ešte z vysokoškolských čias, ma pozval, keďže pozná môj záujem o históriu. Cieľom cesty bolo navštíviť ukrajinskú časť bývalej Habsburskej monarchie. Cestovali sme do Košíc, potom do Užhorodu, Mukačeva, mesta Ivanov Frankov, Ľvova a vrátili sme sa cez Poľsko smerom na Bardejov.

Keď sme prešli UA – PL hranice a prešli sme cez prvú poľskú dedinu, videl som sochu Jana Nepomuckého a uvedomil som si, čo mi toľko chýbalo v tých ukrajinských dedinách. Nikto iný si to nevšimol, ale ja som vedel, že Slovensko je už blízko. Povedal som to svojmu kamarátovi a on mi povedal: Ty si taký Habsburgovec a asi má pravdu: Som jediný peruánsky Habsburgovec na svete.

Najďalej od Slovenska som videl sochu Jana Nepomúckeho vo Miláne v záhradách Castello Sforzesco. Vracal som sa z Peru, letel som cez Miláno a tam som zostal jednu noc. Chodil som po parku a zrazu som ho videl a potešilo ma to. Aj vtedy som vedel, že Slovensko je blízko. Áno aj Miláno bolo súčasť Habsburskej Monarchie.

Sv. Ján Nepomucký – Miláno

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?