Takto sa nám rozrastá peruánska komunita

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 10.10.2013 o 8:49 | (upravené 10.10.2013 o 9:08) Karma článku: 11,41 | Prečítané:  2156x

Navštíviť Peru je ako cestovať po rôznych krajinách. Obyčajne začínate v Lime a idete po púšti na juh, potom prejdete  vysokohorské planiny And, neskôr údolia And plné inkských pamiatok. Niektorí zájdu aj do amazónskeho pralesa. Jednou z prvých atrakcii, ktorú turisti navštívia, sú „Islas Ballestas“, ostrovy blízko Limy, naše „malé Galapágy“. Uvidíte tu uškatce, tučniaky a rôznu morskú faunu. Viete, že obyvatelia týchto ostrov žijú aj na Slovensku?    

Peruánske pobrežie – to je viac ako 2000 km piesočnatých pláži. Naše more je studené, čo je spôsobené studeným morským prúdom nazvaným Humboldtov prúd, alebo peruánsky prúd. Tento prúd určuje aj počasie, aj morskú faunu. Hlavnou atrakciou peruánskeho pobrežia sú ostrovy Ballestas. Peruánske ostrovy blízko Limy, kde môžete vidieť uškatce, tučniaky a morské vtáky. Tieto posledné sú pre nás z ekonomického hľadiska najdôležitejšie.   

Islas Ballestas

Islas Ballestas (čítajte: Islas baljestas)

Je skupina ostrovov oproti dedine Paracas (čítajte: Parakas). Paracas je prímorská dedina vzdialená od Limy 260 km (asi 3 hodiny autobusom). Z dediny každé ráno vyrážajú malé lode s turistami, ktorí chcú pozorovať zvieratá. Islas Ballestas sú národným parkom.

Islas Ballestas

Uškatce

Uškatce sú hravé zvieratá, často plávajú k loďkám, aj pózujú na skalách. V Peru ich voláme „Lobos de mar“ - morské vlky. Lobos de mar sú dvoch druhov: Fino (ušľachtilé) a Chuscos (lacné). Tých prvých je menej a majú krajšiu kožu.

Uskatce

V rokoch, kedy k pobrežiu Peru príde fenomén zvaný „el niňo“, uškatce majú problém. El niňo v preklade „dieťa“ je fenomén, ktorý sa opakuje približne každý siedmy rok. Vtedy sa studený Humboltov prúď vzdiali a spolu s ním ryby, ktoré žijú v studených vodách. V Peru sa radikálne mení počasie, na jednej strane prší aj na púšti, ale na druhom konci Peru sú dlhé obdobia bez dažďa. Vtedy uškatce nedokážu uloviť dostatok potravy a zvyknú prísť až k brehu. Ako dieťa som pár krát videl uškatcov na pláži keď sme sa kúpali.

Uskatce

Uškatce žijú v komunitách, kde je alfa samec, jeho samice a mladé jedince. Každá komunita  má na ostrove svoju pláž. Loďou sa k ním približujete a pritom počujete obrovský krik, ktorý robia oni.

Uskatce

Tučniaky

Hlavným cieľom turistov sú tučniaky. Peruánske tučniaky sa volajú Humboldtove tučniaky, lebo žijú v studených vodách pobrežia Peru. Humboldtove tučniaky sú z tých menších, merajú 56 až 72 cm a vážia menej ako 5 kíl, žijú v Peru a sú ohrozeným druhom.    

Tucniaky

Tučniaky, ktoré sú chované v Košiciach sú tohto druhu. Viete, s akým zármutkom sme počúvali pred rokom správy o uhynutí našich „krajanov“ v Košickej Zoo? Tento rok sa naopak tešíme z toho, že sa v Košiciach narodili 3 nové mláďatá. Takto sa nám rozrastá peruánska komunita na Slovensku :) .   

El candelabro

Cestou na ostrovy pozorujete na pobreží obraz na piesku zvaný Kandeláber. Niektorí ľudia tvrdia, že je to súčasť obrazcov z Nazcy, ale tieto sú dosť vzdialené. Ja som videl v jednom dokumentárnom filme, že tento obraz robili argentínski vojaci, ktorí pomáhali vo vojne za oslobodenie Peru od španielov (v roku 1821). Oni sa vylodili v týchto plážach a kým čakali na presun urobili takýto obraz. Hovorí sa, že v obrazci sú symboly slobodomurárov, lebo generál, ktorý velil tejto armáde „Generál San Martin“ bol slobodomurár.       

Candelabro

Vojna o vtáčie výkaly

V roku 1879 Peru bojovalo s Čile a vojnu prehralo. Peru vtedy ani nemalo spoločnú hranicu s Čile. Peru malo dohodu s Bolíviou, že ak bude jedna krajina napadnutá, druhá ju musí brániť. Keďže vtedy Čile napadlo Bolíviu, Peru si ctilo dohodu a skončili sme vo vojne, kde sme stratili časť územia. Bolívia skončila horšie, lebo okrem územia stratila aj prístup k moru.

Vtaky a guano

Jedna teória hovorí, že dôvodom vojny boli vtáčie výkaly (guáno). V 19. Storočí nebolo chemické hnojivo a guáno malo vysokú hodnotu. Za peniaze získané z predaja guána Peru vtedy postavilo železnicu. Anglicko chcelo získať prístup k tomu  „nášmu zapáchajúcemu bohatstvu“ a nebolo nič lepšie, ako ozbrojiť Čile a vyvolať vojnu. Peru po vojne podpísalo zmluvu s Anglickom,  aby oni ťažili guáno a takto sme platili Čile vojenské reparácie.

Plosina pre lode

V Peru žijú milióny vtákov, ktoré produkujú guáno. Sú to štyri druhy, medzi nimi sú najznámejšie pelikány. Žije ich tak veľa, lebo v studenom morskom prúde je veľmi veľa rybiek ančovičiek, ktoré sú ich hlavnou potravu. Okrem toho na týchto ostrovoch neprší a guáno sa uchováva v dobrom stave až kým ho neťažíme.            

Strazca

 

Pár praktických informácií pre individuálnych turistov: Prehliadky na Islas Ballaestas sa dajú objednať priamo v Lime. Idete skoro ráno niekedy o 4:00 a.m.  Na Islas ballestas sa ide len doobeda, lebo poobede začína fúkať silný vietor (zvaný: Paracas) a na mori sú vysoké vlny. Raz sme išli okolo obeda, ale nedoporučujem to. Najlepšie je ísť o deň skôr a spať v Paracas, sú tam malé aj väčšie hotely. Niektorí ľudia prespia v mestečku Pisco, ale nie je to pekné mesto a je krajšie spať pri mori.

Supy

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?