O prírode Peru a život v nej ...

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 13.8.2013 o 9:20 | (upravené 13.8.2013 o 9:46) Karma článku: 15,38 | Prečítané:  11228x

Peru je krásna krajina. Pobrežie je dlhé 2500 km a tvorené je zväčša piesočnatými plážami. Tichý oceán je raj pre surfistov. Celá krajina je Andami rozdelená na tri časti: Pobrežie, Andy a Prales. V Andách sú krásne hory, dokonca hora Alpamayo bola vyhlásená ako najkrajšia hora sveta (zdroj: časopis Alpinismus). V Peru pramení rieka Amazonka a amazonský prales tvorí skoro 60% nášho územia. Je to idylka ale ...      

Pobrežie

Peru leží na západnej strane južnej Ameriky. Celé pobrežie Peru meria približne 2500 km. Je to pás široký od 30 do 200 km. Na jednej strane je tichý oceán a na druhej sú Andy. V Peru sú krásne piesočnaté pláže preto, lebo skoro celé pobrežie je púšť. Mestá väčšinou rástli tam, kde nejaká rieka zostúpila z Ánd. Z Ánd tečie niečo cez 50 riek, preto sú mestá v takej obrovskej krajine veľmi vzdialené od seba. Niekedy musíte cestovať viac ako 100 km, aby ste natrafili na ďalšie mesto.

Tichý oceán

Popri našom pobreží ide studený morský prúd (Humboltov prúd), ktorý ochladzuje počasie v Lime a spôsobuje, že v Lime nikdy neprší. To znamená, že nevidíte dážď, ako ho tu poznáte, ale niekedy je tam také mrholenie. Dokonca autá nepotrebujú stierače a v Lime ich staré autá ani nemajú. Mestá mávajú problémy s vodou. V Lime sú oblasti, kde máte vodu len niekoľko hodín za deň. Niektoré dediny musia kupovať vodu z cisterny. Ale tam, kde voda je, je krásne údolie, kde sa pestujú rôzne druhy ovocia.

Údolie

Starí Peruánci vymysleli spôsob, ako pestovať tam, kde nemali vhodnú pôdu. Ľudia, ktorí žijú na pobreží, sú väčšinou rybári. Oni dávali semienka do hláv ulovených rýb, do ktorých pridali trochu zeme a vkladali ich do piesku.                 

Cesta

Lepšie podmienky na život sú v prvých údoliach tam, kde Andy ešte nie sú veľmi vysoké (povedzme do 2000 m. n. m). Aj na strane pobrežia aj na strane pralesa.

Tucniaky

Ako dieťa som bol v Lime dvakrát na turistiku s kamarátmi. Zdolali sme asi 600 metrovú piesočnú horu a celý čas na nás pieklo Slnko.   

Andy a vysokohorské planiny

Andy pretínajú celé Peru. Andy majú tri hrebene, ktoré sa v Peru dva krát spájajú a znovu rozdelia. Aby ste prešli od pobrežia do nejakého mesta v Andách, potrebujete prejsť cez horské prechody, ktoré sú niekde položené vo výške skoro 5000 m. n. m. Cesta tam je samá serpentína a stále idete hore a dole. V Andách sú krásne hory, je to raj pre horolezcov. Sú tu krásne rokliny a úžasné výhľady na krajinu.

Roklina Colca

Vysoko v Andách sú náhorné planiny. Niektoré aj vo výške 4000 m. n. m. Tu nerastú stromy a ľudia, ktorí bývajú takto vysoko, musia používať lamí trus ako palivo. Tu sa nekúri, nie je čím, „palivo“ sa používa na varenie. V kuchyniach chovajú morčatá, často je to jediný prídel mäsa čo tam majú (Lamy sa málokedy jedia). V týchto planinách sa dá toho veľmi málo pestovať, napríklad Quinua. V okolí jazera Titicaca som videl pásy široké asi meter a dlhé desiatky metrov a medzi nimi pásy zeme, kde pestovali zemiaky. Takto voda v noci sálala teplo, ktoré získavala cez deň zo slnka a chránila zemiakové polia. 

Zemiaky.JPG

Morčatá

Inkovia prišli z jednej takejto planiny v okolí jazera Titikaka. Bývali na miestach, čo sú položené okolo 4000 m. n. m. a našli úrodné údolia s „príjemným“ počasím, okolo 3000 m. n. m. Keďže veľa takýchto miest v Andách nie je, vymysleli poľnohospodárske terasy, ktoré sa používajú doteraz.    

Lamy Alpaka

Vicunas

Prales

Prales je iný svet. V Pralese je málo ciest a ľudia sa často premiesťujú po riekach. Vzdialenosť sa meria v hodinách a nie v kilometroch. V pralese, ak pár dní neprejdete cez ten istý chodník, on zmizne. Indiáni a kolonisti chodia po pralese s mačetou, aby vyčistili chodník, po ktorom išli deň predtým. Niekedy vypália časť pralesa, aby získali poľnohospodárske pozemky. Vtedy sú označovaní za barbarov, ktorí ničia prírodu, ale ja som v pralese videl len chudobných a skromných ľudí.      

Prales

Slovenská príroda

Územie Peru meria 1 285 216 km2 je to 20. najväčšia krajina na svete, ale len 3,8% peruánskeho územia sa používa na poľnohospodárstvo (je to územie menšie ako je Slovensko). Je obdivuhodné, že v takých ťažkých prírodných podmienkach Inkovia vybudovali takú ríšu, kde pred príchodom Španielov žilo 14 miliónov obyvateľov.     

Mám veľmi rád peruánsku prírodu. Caňon del Colca a pozorovanie kondorov je pre mňa top prírodný zážitok. Cesta po pralese je oslobodzujúca, ale ja som si najviac užil Slovenskú prírodu. Chodil som po horách od Malých Karpát cez Roháče, Nízke a Vysoké Tatry až po Poloniny. Navštívil som rôzne jaskyne a videl som Slovensko z Lomnického štítu. Do prírody chodím často a rád, takúto možnosť som nemal ako chlapec z Limy, ktorá má 8 miliónov obyvateľov.         

Veľa krát sa ma pýtali čo mi tu najviac chyba a ja som vždy odpovedal, že okrem rodiny a priateľov, more a jedlo (druhý problém som už vyriešil). Keby som raz odišiel zo Slovenska chýbala by mi, okrem rodiny a priateľov, krásna slovenská príroda a opera.      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?