Aj voľba prezidenta ide cez žalúdok

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 16.7.2013 o 7:47 | (upravené 16.7.2013 o 8:17) Karma článku: 10,45 | Prečítané:  2356x

My Peruánci sme hrdý národ. Sme hrdí na našu históriu, na Inkov, na naše pamiatky, na našu prírodu a tiež sme veľmi hrdí na našu gastronómiu. Peruánske jedlo je jedinečné. V peruánskej kuchyni splýva španielska (dobyvatelia), talianska (prisťahovalci hlavne na konci 19. storočia), čínska (pracujúci na ryžových poliach) , japonská (ako Číňania), a africká (otroci) kuchyňa s pôvodnou peruánskou. Keď niekto povie „Mexiko“, hneď myslíme na  „tacos“. A na čo myslíme, keď niekto povie „Peru“?  

Peruánska gastronómia je považovaná za najlepšiu gastronómiu Ameriky. Lima je hlavnou gastronomickou destináciou južnej Ameriky. Posledné reporty hovoria o 80 000 turistoch, ktorí prišli do Limy a ich hlavným cieľom bolo navštíviť tamojšie reštaurácie. Peru je jednou z krajín s najväčším množstvom štandardizovaných národných jedál, je ich takmer 500.

Seco

Peruánska kuchyňa je v posledných rokoch najviac expandujúcou kuchyňou vo svete. Každoročne sa otvárajú desiatky peruánskych reštaurácií po celom svete. V Peru je momentálne boom štúdia za kvalitného kuchára. Za rok 2013 sa dve peruánske reštaurácie z Limy umiestnili v zozname najlepších rešturácií sveta: The world’s 50 best restaurants by pellegrino: „Astrid & Gaston“ na 14. mieste a „Central“ na 50. mieste. Najznámejší peruánsky šéfkuchár Gastón Acurio (majiteľ reštaurácie „Astrid & Gaston“ ) je v Peru považovaný za veľkú osobnosť. Gastón Acurio vo svojom televíznom programe o reštauráciách, chodil a rozprával sa s rybármi, s roľníkmi a s malými pestovateľmi, jedával jedlá čo sa ponúkali v dedinských tržniciach a spôsobil boom okolo našej kuchyne. Ľudia v Peru poznajú mená desiatok kuchárov. Kuchári chodia do televíznych súťaži, hádam častejšie ako herci. Peru je asi jediná krajina na svete, kde ľudia prosia šéfkuchára, aby kandidoval za prezidenta (a u nás je prezidentská demokracia). Peruánci sme asi zvláštny národ!     

Čo je vlastne typické peruánske jedlo?

V prvom rade to je fúzia rôznorodých kuchýň s typicky peruánskymi produktmi. Peruánska kuchyňa používa všetky druhy mäsa, rýb, morských plodov a používa aj bežné prísady, ako sú koriander, avokádo, zázvor, sladké zemiaky - bataty, yuka – tapiok (cassava) a iné. Základom tajomstva našej kuchyne sú však ajíes - rozličné typy štipľavých papričiek. Na Slovensku ich zatiaľ nedostať a keď si chcem na peruánskom jedle pochutnať, papričky treba doviesť z Peru. Peruánske jedlo nie je pre Európana také exotické ako indické, alebo thajské, ale má v sebe niečo zvláštne. 

Ají amarillo

V Peru je veľmi veľa špecializovaných reštaurácii:

Cocina criolla:  je to mestská - vnútrozemská kuchyňa a najčastejší typ reštaurácií u nás.

Cevicheria: variácie nášho národného jedla: ceviche,  jedlá z rýb a darov mora.

Chifa: variácie peruánsko - čínskeho jedla. Číňania prišli do Peru pred viac ako 100 rokmi a svoje jedlá v Peru prispôsobili miestnym produktom a chutiam. Peruánci ho považujeme za naše jedlo. Je to druhý najrozšírenejší typ reštaurácii v Peru (niečo ako pizzerie na Slovensku).

Polleria: Hlavne grilované kurence. Sú to najlacnejšie reštaurácie.

Okrem nich sú aj ďalšie špecializované reštaurácie, ale aj také zaujímavosti ako reštaurácia, ktorá varí fazuľu na 50 rôznych spôsobov, alebo „all can you eat“ reštaurácia, kde ponúkajú viac ako 100 rôznych jedál a pritom veľká väčšina sú peruánske jedlá. 

Peruánska reštaurácia    

Peruánci veľmi často chodievame jesť do reštaurácie, nielen keď sa niečo oslavuje, ale pravidelne. Chodievame celé rodiny, jedáva sa dlho,  pri stole sa udeje tá najlepšia výchova, lebo  rodiny sa učia byť spolu. V Peru je ťažké nájsť voľné miesto v najlepších reštauráciách v nedeľu na obed.

Peruánske jedlá

Peruánci stále rozprávame o jedle (ako Angličania o počasí). Kde som jedol najlepšie „Ceviche“, alebo „Pachamanca“ minulý týždeň bola vynikajúca, kedy si pôjdeme dať Chicharrones?, atď. Môj brat je riaditeľom jednej firmy a hovoril mi, že návštevy z iných krajín mu vravia: A vy neviete o niečom inom rozprávať?

Pozrite čo hovoríme o svojich jedlách:   

Ceviche (čítajte: seviče)

Je to naše národné jedlo. Čerstvé ryby v limetovej šťave, červená cibuľa, koriander, peruánske papričky, a k tomu sladký zemiak (batata). Ale pre mňa je ceviche more, slnko, posedenie s rodinou, alebo posledné jedlo o piatej ráno na pláži v Lime po pretancovanej noci, alebo prvé jedlo po predchádzajúcej opici, alebo prvé jedlo hneď po pristáti lietadla v Lime po rokoch strávených v cudzine. Ceviche nie je len jedlo, ceviche je história, sú to spomienky, ceviche je Peru ...

Ceviche

Lomo saltado

Pred tisíckami rokov obyvatelia Ánd vypestovali zemiaky, paradajky a koriander. Pred tisíckami rokov Číňania vypestovali cibuľu a vynašli sójovú omáčku. Pred tisíckami rokov Rimania vynašli ocot. Keď sa hovädzie mäso (privezené Španielmi) stretlo v Peru so všetkými týmito prísadami, narodilo sa LOMO SALTADO, pokrm najviac konzumovaný v Peru, a čo má veľmi prekvapilo aj najviac predávaný v CASA INKA v Bratislave. 

Lomo Saltado

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?