El Condor Pasa

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 8.7.2013 o 12:07 | (upravené 8.7.2013 o 12:21) Karma článku: 15,13 | Prečítané:  5982x

El Condor Pasa je najznámejšia peruánska ľudová pesnička. Je známa po celom svete. Existujú verzie pre andské ľudové nástroje, pre ľudové nástroje iných krajín po celom svete, ale aj pre symfonické orchestre. Viete, že existuje miesto na svete kde túto pesničku nepočúvate ale vidíte?

Caňon del Colca

Jeden z najkrajších prírodných miest Peru je „Caňon del Colca“ (čítajte: kaňón del kolka). Je to roklina blízko mesta Arequipa (približne 1000 km od Limy), 2 krát hlbšia ako Grand Canyon v Spojených štátoch a druhá najhlbšia na svete.

Colca4.jpg

Do „Caňon del Colca“  sa nechodí len kvôli rokline, aj keď táto je nádherná, ale hlavné pozorovať kondorov. Každé ráno, skupiny kondorov nastúpia na svoj ranný tanec predtým, ako odídu vládnuť do Andského neba. Je to miesto, kde je najčastejšie vidieť kondorov na celom svete, a preto sem v poslednom čase chodí viac a viac turistov.  

Colca6.jpg

Kondory sú obrovské vtáky, je to najväčší a najťažší lietajúci vták na svete. Dospelé jedince merajú až 142 cm keď stoja, majú rozpätie krídiel medzi 270 a 330 cm. Samce vážia 11 až 15 kg a samice 8 až 11 kg. Kondory lietajú do obrovských výšok, používajú na to termické prúdy a dokážu lietať aj vo výškach nad 7000 metrov nad morom. Kondory lietajú stovky kilometrov, kým nájdu jedlo. Jedia hlavne zdochliny, ale lovia aj menšie zvieratá a lovia ryby v mori.

Colca5.jpg

Dospelé vtáky sú čiernobiele a mladé jedinci sú hnedej farby. Dospelé vtáky elegantne lietajú v manželských pároch. Ráno v Caňon del Colca lietajú nad turistami predtým, ako odídu hľadať potravu. Mladé jedince lietajú samé, alebo v skupinách. Tu nehľadajte harmóniu letu dospelých.      

Peru_hory_kolka.jpg

Spolupráca s líškami

V Andách vedia o spolupráci medzi kondormi a líškami. Keď kondor v obrovskej výške zbadá nejakú zdochlinu, lieta nad ňou v kruhoch, niekedy aj dva dni. Ak to nejaká líška zbadá, uteká na označené miesto a ako prvá, zahryzne sa do brucha a naje sa. Potom zostúpi kondor a zje najprv vnútornosti. Kondory sú veľmi podozrievavé a nezostúpia, kým si nie sú celkom isté, že zviera je mŕtve.                 

Colca1a.jpg

Inkská trojica

Kondor je podľa inkskej mytológie vládcom neba a nie je boh. Inkská trojica je tvorená troma zvieratami. Had je vládcom podsvetia, (ale nie je to naše peklo, je to len iný svet pod naším svetom). Puma je vládcom nad našim svetom (do konca aj Cusco, hlavné mesto Inkov, bol postavené v tvare Pumy) a Kondor vládne nad nebom.

Colca2.jpg

Kondor je pre Andské krajiny taký dôležitý že, je zobrazovaný v štyroch národných znakoch  Južnej Ameriky: Bolívia, Čile, Ekvádor a Kolumbia.      

Colca3a.jpg

Yawuar fiesta

Yawuar fiesta (čítajte: jaguar fiesta) je tradícia andských skupín a je odpoveďou na „španielsku corridu“. V tejto krvavej oslave býk, ako symbol Španielska, bojuje s Kondorom, symbolom Ánd, ktorého má priviazaného na chrbte. V súčasnosti ešte zopár komunít uchová túto tradíciu, ale po nejakom čase pozastavia tento boj a vypustia kondora.

Chytanie kondora sa robí tak, že nechajú nejakú zdochlinu vo vhodnom priestore v tvare krátera. Ľudia sa schovajú a čakajú, niekedy aj niekoľko dní, kým kondor nezostúpi. Keď je kondor na zemi, vyjdú zo svojich úkrytov a hodia na neho svoje pončo (ako sieť). Kondor nemá dostatok miesta, aby mohol odletieť. Potom ho zoberú do svojej komunity, kde neskôr pripravujú boj.   

Mal som príležitosť pozorovať rôzne zvieratá vo svojom prirodzenom prostredí, ale stáť skoro 4000 metrov nad morom nad obrovskou roklinou,  kde vládca Ánd letí nado mnou,  je vždy najsilnejší zážitok. Pre mňa je pozorovanie kondorov v „Caňon del Colca“ top zážitok v prírode v Peru. 

Ak si nepamätáte ako znie andská pesnička „el Condor pasa“ klikajte sem.        

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako o Gorile klamala Anna Bubeníková

Nominantka SDKÚ pôsobila vo Fonde národného majetku devätnásť rokov.

Komentár Petra Schutza

Prezidentka je optimistkou bez dôvodu

Niežeby sa dôvera ku krokom polície i prokuratúry dala rovno vylúčiť.

Gorila vyhnala do ulíc zástupy ľudí, pochodovali Za spravodlivé Slovensko

Organizátori vyzvali na odchod Trnku, Jankovskú, Fica aj Kováčika.


Už ste čítali?