Zrod Inkského Impéria

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 11.6.2013 o 11:44 | (upravené 12.6.2013 o 8:39) Karma článku: 9,23 | Prečítané:  2170x

Koncom 12. Storočia nemecký kráľ a rímsky cisár Fridrich I. Barbarossa zhromažďoval vojská z celej Európy na tretiu križiacku výpravu do Svätej zeme pod Bratislavským hradom. Vojská prichádzali a táborili na pravej strane Dunaja. Začiatkom 13.storočia uhorský kráľ Ondrej II upevňoval svoju moc na Balkáne a niekoľko krát sa pokúsil pripojiť Halič k Uhorsku. A čo sa vtedy dialo na druhej strane planéty vysoko v Andách?

Niekedy v tom čase neznáme etnikum prichádzalo do teritória, kde je teraz mesto Cusco. Existujú dve legendy, ktoré rozprávajú o tomto období. Legenda o Jazere TiticacaLegenda o Bratoch Ayar.

Prvý Sapan Inka, vládca tohto etnika sa volal Manco Capac (čítajte: Manko Kapak). Manco Capac doviedol Inkov do úrodných údolí okolo Cusca. Ďalší šiesti Sapan Inka vládli nad svojim etnikom, bojovali s inými etnikami a ovládli niektoré z nich. Hlavní nepriatelia Inkov boli v tom čase Chancas (čítajte: čankas), a práve porážka týchto dovolila Inkom ovládať neskôr veľkú časť južnej Ameriky.

Huiracocha

Ôsmy Sapan Inka sa volal Huiracocha (čítajte: guirakoča). Keď bol raz mimo Cusca, vo vojenskej výprave, v Cuscu vypukol puč. Jeho brat Cápac (čítajte: kapak) zabil zástupcu, ktorého Inka nechal v Cuscu a spolu s nim aj manželky a deti Sapan Inku. Niektorým Huiracochovi verným sa podarilo ujsť a upozorniť Inku, čo sa stalo. Huiracocha sa rýchlo vrátil do Cusca. Niektorí sprisahanci sa zľakli a pripojili sa ku Huiracochovi. Cápac, keď zhodnotil situáciu, spáchal samovraždu spolu so svojimi manželkami a deťmi. Po návrate do Cusca, Huiracocha potrestal všetkých, ktorí stali na Cápacovej strane.

Keď sa nepriateľskí Chancas dozvedeli, čo sa stalo, rozhodli sa využiť príležitosť, zhromaždili vojsko a dali sa na cestu do Cusca. Huiracocha sa obrátil k veštbám a tieto mu povedali, že má opustiť mesto a schovať sa. On tak urobil spolu s nástupcom Urcom a s najbližšou rodinou.

Cusi Yupanqui

Tretí syn Huiaracochu sa volal Cusi Yupanqui. On sa rozhodol povstať a bojovať proti Chancas. Zvolal aj vojská spriatelených etník a čakal na Chancas v Cuscu. Chancas mali niekoľkonásobne viac bojovníkov, ale keď zaútočili, legenda hovorí, že kamene sa premieňali na Inkských bojovníkov, a takto Inkovia porazili Chancas. Cusi Yupanqui ich prenasledoval a pozabíjal.

Pachacutec Inka

Cusi Yupanqui sa stal 9. Sapan Inkom a zakladateľom Tawantinsuyo (čítajte: Taguantinsujo): Inkská ríša (názov znamená 4 regióny) . Od tejto chvíle sa zrodila najväčšia ríša v Amerike. Cusi Yupanqui dostal meno (po zvolení za Sapan Inka vždy dostal nové meno) „Pachacuti Inca Yupanqui Cápac Intip Churin“ : Vládca pretvárajúci svet a najmocnejší syn Slnka. Pachacutec (čítajte: Pačakutek) bol najväčší Inka a zmenil celý Andský svet.

Pachacutec vojensky ovládol veľké územie, dal prebudovať hlavné mesto Cusco, dal postaviť cesty a popri nich príbytky a sklady, dal prebudovať andské terasy a kanály, dal regulovať rieky, zmenil náboženstvo, atď. Pachacutec dal postaviť najkrajšie inkské stavby ako Machu Picchu a Sacsayhuaman. Bol vojakom, administrátorom, reformátorom a filozofom. Bol to andský Alexander Veľký a Abrahám Lincoln v jednej osobe.   

 

V Uhorsku v tomto období vládol Žigmund Luxemburský a kým Inkovia bojovali s Chancas, Žigmund Luxemburský bojoval s husitami. 

 Viac o Inkoch

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?