Inkská kráľovská rodina

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 22.5.2013 o 12:39 | (upravené 22.5.2013 o 12:46) Karma článku: 9,70 | Prečítané:  2244x

Ako etnikum, ktoré nepozná písmo uchováva svoje dejiny? V inkskej ríši to bolo pomocou Panaca – Inkská kráľovská rodina.

IntiraymiIntiraymi

Čo bola Panaca?

Panaca bola kráľovská rodina „Sapan Inka“ (Inka vládca). Keď Inkovia zvolili nového Sapan Inka, on vytvoril vlastnú Panacu. Inka si vtedy vybral hlavnú manželku: Coya (čítajte: Koja), tiež z kráľovskej rodiny, teda sestru. Manželka Inku bola jeho sestra, ale Inkovia volali sestrou aj svoje sesternice.  Do Panaca patrila Coya, ostatné manželky Inku a všetky jeho deti,  časom aj deti jeho detí, atd. 

Nový Sapan Inka a jeho Panaca dostali palác v hlavnom meste Cusco a pozemky v blízkosti Cusca. Pamiatky ako Ollantaytambo, alebo Pisac vo Svätom Údolí Inkov, ktoré v súčasnosti navštevujú turisti, keď chodia do Peru, boli sídla Panaca. Panaca dostavali aj úrodnú zem a veľký počet „yanacona“ (sluhov).

Velitelia vojsk, Amauta (učitelia) a celý administratívny aparát ríše pochádzal z Panaca.     

Čo sa stalo s Panacou, keď Sapan Inka zomrel?

Keď Sapan Inka zomrel jeho telo mumifikovali. Nie je známy postup, ktorý používali Inkovia pri mumifikácii svojich vládcov, ale existujú domnienky, že telo nechávali vysoko v horách cez deň na slnku sa vysušiť a počas noci ho mráz vysušoval ešte viac. Toto je spôsob, aký používajú andskí indiáni aj doteraz na vysušenie lamieho mäsa (Charqui: čítajte čarki), ale aj na sušenie zemiakov.

Múmia Inku bola veľmi dôležitá pre jeho Panacu. Múmia sa zúčastňovala rôznych osláv a jeho Panaca často robila procesie s ňou, kde sa členovia Panaca obliekali slávnostne a chodili po meste. Takto ukazovali svoju silu a dôležitosť. Procesie, ktoré sú také obľúbené v celom Peru, majú svoj pôvod ešte v čase Inkov.

Múmia Sapan Inka, cez svojich kňazov tiež odpovedala na rôzne otázky a veštby.

Panaca a história Inkov

Panaca mala tiež za úlohu uchovať históriu svojho Sapan Inku. Oni ju rozprávali a oslavovali jeho hlavné víťazstvá. Čim dôležitejší Sapan Inka, tým mocnejšia Panaca. Panaca vyrábali tkané látky, kde zobrazovali rôzne udalosti viazané k Sapan Inka. Vie sa, že dve takéto látky posielali dobyvatelia španielskemu kráľovi. Predpokladá sa, že históriu mali uchovanú aj v Quipu (Inkské uzlové písmo).

Stávalo sa, že Panaca po čase začala rozprávať časť histórie Inkov, ako keby udalosti boli viazané k vlastným Sapan Inka a vynechali skutočnosť, že udalosti boli vykonané Sapan Inkom znepriatelenej Panaca.              

História, ktorú neskôr zaznamenávali španielski kronikári bola vyrozprávaná členom Panaca. Preto je toľko rozdielov v tejto histórii. Každá Panaca vyrozprávala svoju históriu. Stovky rokov bola „oficiálnou“ história Inkov, tú ktorú napísal Inca Garcilazo de la Vega (syn španielskeho dobyvateľa a Inkskej princeznej) a tá bola veľmi priaznivá k jeho vlastnej Panaca.      

Kde sú múmie Inkov?

Španieli ich zničili. Panaca sa ich snažili ukryť, ale po čase ich dobyvatelia našli a zničili.

Ak teraz nájdete históriu Inkov veľmi zaujímavou, budete vedieť z akej som ja Panaca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?