Čo viem o Machu Picchu? časť II (Pamiatky)

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 14.3.2013 o 16:13 | (upravené 14.3.2013 o 16:58) Karma článku: 10,23 | Prečítané:  1798x

V predchádzajúcom článku som písal o tom, čo vieme (a čo nevieme) o MP. O jeho vzniku o jeho účele, o jeho dôležitosti.  Keď už vieme kam ideme, vstúpte so mnou do MP,  tento krát len cez tento blog, a možno v budúcnosti už ho uvidíte naživo: 

Predstavte si, že vstupujete do MP

Čo máte očakávať?

MP je mystické miesto, bolo postavené len pre vládnucu triedu obrovskej ríše, iba Inka, jeho najbližšia rodina a služobníctvo mali prístup na takéto miesta. Náboženský význam tohto miesta je evidentný, (ak to nebol jeho hlavný účel, určite bol jedeným z hlavných). MP sa zachovalo tak, ako ho Inkovia postavili. Vstúpte sem prosím s patričnou úctou.

Aké sú hlavné pamiatky MP?

Nebudem o nich veľa písať, takúto informáciu nájdite aj inde. Ale keď prídete do MP. Toto musíte vidieť. Tieto sú najdôležitejšie stavby v MP:

Hlavné námestie

V stred MP je hlavné námestie, ktoré rozdeľuje takzvanú náboženskú časť , (kde je najviac chrámov) a obytnú časť. Na tomto námestí sa konali obrady a zhromaždenia. Postavte sa do stredu a pozrite sa dookola. Na diaľku uvidíte aj ľadovce Ánd.

Intiwatana

Intiwatana.jpg

Miesto kde sa uviaže slnko. Toto miesto má obrovskú energiu. Inkovia boli deti slnka a tu sa mohli s ním spojiť. Je to kameň vytesaný na najvyššom mieste malého kopca uprostred MP. Voľakedy sme sa ho mohli dotknúť a cítiť jeho teplo (počas nakrúcania reklamy na pivo naň padol žeriav a poškodil ho, odvtedy je zakázané sa ho dotknúť) . Sprievodcovia Vám budú hovoriť, že tento kameň siaha do srdca hory a tak je slnko spojené s matkou zemou (a ja im verím J ). V súčasnosti môžete priblížiť Vaše ruky ku kameňu a cítiť, ako z neho sála teplo Slnka a Zeme. Počas niekoľko minút každý 21.6. (deň rovnodennosti) Intiwatana prepúšťa lúče slnka tak, že vzniká obraz špeciálneho trojuholníka na kopci.  

Chrám slnka

Chrám slnka

Je krásna okrúhla stavba bližšie ku vstupu do MP. Ako vieme, že je Chrám? Všetky náboženské stavby sú oveľa lepšie opracované a táto stavba úplné „kričí“.  (V nejakých bedekroch ju volajú „torreon“ niečo ako ochranná veža ale MP nemal vojenský charakter).  Pod Chrámom slnko je „mauzoleo real“  (kráľovské mauzóleum)                    

Chrám kondora

Kondor bol posvätný vták Inkov. Inkovia mali tri zvieratá, ktoré symbolizovali svet. Had – podsvetie, Puma – náš svet a Kondor – vzduch. Časté sú sochy, ktoré zobrazujú tieto tri zvieratá spolu, v andských dedinách v Peru a je to aj obľúbený suvenír.  Chrám kondora je postavený z dvoch trčiacich kameňov, ktoré pripomínajú krídla. Na zemi je urobená kompozícia z kameňa, ktorá pripomína hlavu kondora. Častý jav v inkských stavbách je taký, že vybrali nejaké kamene a upravili okolie, aby niečo zobrazovali, uprednostňovali ponechať tieto veľké kamene na pôvodnom mieste.   

Posvätný kameň

Na konci MP, par metrov pred vstupom na cestu do Wayna picchu je postavený obrovský kameň na podstavci. Kameň pripomína svojim tvarom tvar hory za ním. Apu je posvätná hora, ktorá chráni nejakú osobu alebo komunitu. Na Slovensku by určite boli Kriváň alebo Gerlach  „Apu“ obyvateľov blízkych dedín.   

Najlepší výhľad na MP

MPtodo_res.jpg

Najlepší výhľad na MP je pri dome strážcu. Odtiaľto každý môže urobiť tu slávnu fotku známu z každej pohľadnice. Keď vstúpite do MP,  väčšina ľudí ide doľava priamo na toto miesto aby mali najkrajší výhľad na MP.

Ďalšie pamiatky

Na návštevu MP, ak pôjdete po vyznačenej trase potrebujete asi tri hodiny. Ak chcete nie len vidieť ale aj cítiť energiu tohto miesta o niečo viac, okrem hlavného okruhu MP sú tri miesta na periférii, ktoré môžete navštíviť. Dve sa platia zvlášť.    

Hora Huayna Picchu alebo Wayna picchu (čítajte: Guajna pikču)

Je hora za MP a uvidíte ju skoro na každej pohľadnici z MP. Dá sa aj navštíviť (viac ako hodina šliapania do kopca, často po schodoch inkskej cesty vedľa priepasti). Vstup sa platí zvlášť a púšťajú len 400 ohlásených ľudí denne. Cestou uvidíte aj inkské stavby a z vrcholu krásne pohľady na MP, ktoré uvidí len tá malá časť turistov, ktorá urobí aj tento výstup. Ak mate viac času, môžete isť na Chrám mesiaca na hore WP (budete potrebovať minimálne ďalšiu hodinu a pol).

Inti punku

Slnečná brána. Je to miesto, cez ktoré prichádzajú do MP ľudia, ktorí prešli  „inka trail“. Po troch dňoch trekkingu to musí  byť krásny pohľad. Z MP sa dostanete na Inti punku za 45 minút. Táto cesta sa platí zvlášť .

Inkský most

20 minút od domu strážcu môžete prísť k inkskému mostu. Vedľa priepasti vedie inkská cesta do MP a v strede je prerušená. Na tomto mieste bol padací most, ktorý sa používal, aby sa znemožnil prechod do MP, keď bolo nejaké nebezpečenstvo. 

Toto je len krátky popis hlavných stavieb, keď sem prídete uvidíte ešte ďalšie chrámy, obytné domy, kameňolom, fontány, vodné kanály, terasy a oveľa viac.  

Teraz viete prečo súhlasím s čitateľmi best selleru „1000 places you must see before you die“ a ich vyber MP na prvom mieste v celosvetovom hlasovania.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?