Pravda o Ríši Inkov

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 20.2.2013 o 20:24 | (upravené 3.5.2013 o 7:31) Karma článku: 15,54 | Prečítané:  6058x

Ríša Inkov je od Slovenska geograficky najvzdialenejším veľkým impériom, preto je pre väčšinu Slovákov neznámou témou ukrytou v legendách. Veľa ľudí si ju predstavuje ako vyspelú civilizáciu, ktorá sa počas storočí vyvinula v Amerike, možno v čase Rimanov, možno práve v dobe Alexandra Veľkého. Nie, nie je to tak, takáto je ”Pravda o Ríši Inkov“...

Inkské mestoInkské mesto

Napriek tomu, že nadpis znie trochu megalomansky, v skutočnosti chcem popísať niektoré základné fakty o Ríši Inkov, pretože toto bude jednou zo základných tém môjho blogu. V budúcnosti rozviniem každú z nasledovných tém.

Čo bola Ríša Inkov?

Bola to najväčšia ríša v Amerike, so všetkými charakteristikami štátu. V čase svojej najväčšej slávy zaberala povrch 2 milióny km2 a mala viac ako 14 miliónov obyvateľov. Súčasťou Ríše boli stovky etník, všetky pod vládou jediného etnika a to inkského, ktorého príslušníkov nebolo viac, ako niekoľko stotisíc (možno 2% alebo 3% všetkého obyvateľstva). Inkovia sa považovali a rovnako boli považovaní väčšinou obyvateľstva Impéria za Bohov - Deti slnka.

Ríša Inkov zaberala takmer celé územie Peru a časť územia Kolumbie, Ekvádoru, Bolívie, Čile a Argentíny.

Ako dlho trvala Ríša Inkov ?

To, čo my poznáme ako Ríšu Inkov, trvalo menej ako 100 rokov ( približne ako Veľkomoravská ríša), a to od polovice XV. storočia po dobytie Peru španielmi v roku 1532, (v tom čase na území Slovenska vládol aj Žigmund Luxemburský). Predtým boli Inkova jedným z mnohých etník v Andách, vie sa o nich od XIII. storočia. Po dobytí Peru sa zbytky inkského vojska stiahli do peruánskeho pralesa (v oblasti za Machu Picchu) a tam počas ďalších 40 rokov kládli odpor, (o tom budem neskôr písať), ale to už nemožno považovať za súčasť Ríše Inkov.

Prečo sú Inkovia takí známi?

Inkovia vybudovali jedno z najväčších impérií ľudstva. Boli to veľkí bojovníci a dobyvatelia. Vybudovali viac ako 30 000 km ciest, ktoré spájali hlavné mesto Cusco s najvzdialenejšími časťami Impéria. Tieto cesty neustále udržiavali a v blízkosti ciest skladovali zásoby pre vojsko. Rovnako sa tieto zásoby využívali, keď bol nedostatok potravín na ktoromkoľvek mieste v Ríši.

Inkovia boli veľkí architekti a stavitelia. Spomedzi všetkých národov, ktoré žili na území Peru, nikto nepostavil tak nádherné stavby ako Inkovia. V súčasnosti je najlepším príkladom Machu Picchu, jeden zo 7-mych novodobých divov sveta. Napriek tomu, Machu Picchu nie je jediné miesto, ktoré si zaslúži zmienku, je ich oveľa viac...

Inkovia vymysleli systém pošty, kde mladí chlapci nazývaní Chasqui (čítajte: časki), čakali v “tambo” (príbytkoch popri inkských cestách) a keď prišla nejaká správa, bežali s ňou k ďalšiemu “tambo”, kde už čakal pripravený ďalší Chasqui. Takýmto spôsobom boli vždy informovaní o tom, čo sa dialo v celej Ríši a vojská dostávali účinné rozkazy.

Inkovia boli veľkí poľnohospodári, prispôsobili rôzne rastliny tak, aby mohli byť pestované v Andách, dokázali ďalej šľachtiť mnohé odrody rastlín, ktoré už pestovali a vďaka tomu je v Peru asi 3000 druhov zemiakov a desiatky odrôd kukuríc, fazúľ, paradajok.

Nepoznáme žiadnu formu inkského písma. Existujú tkaniny, na ktorých sú obrazce, ktoré sa opakujú a možno ide o istú formu hieroglyfov. To, čo je známe, je systém inkského účtovníctva (možno aj písma), založené na rôznych typoch uzlov v rôznych výškach priadze z rôznorodého materiálu a farieb: Quipu (aj to tomto budem písať).

Čo Inkovia neboli?

Inkovia nepriniesli civilizáciu do Ánd, ešte pred nimi boli rôzne iné kultúry, ktoré boli v rôznych oblastiach možno ešte vyspelejšie.

Ríša Inkov a Ríša Aztékov neboli v kontakte. Áno, územia oboch sú v Amerike, ale sú vzdialené 7 000 km. Možno bol medzi nimi nejaký kontakt vďaka rybárom a moreplavcom, ale jedna kultúra nikdy neovplyvnila druhú. A to nehovorím o Máyoch, ktorí v časoch Aztékov a Inkov boli politicky bezvýznamnou kultúrou. Píšem o tom pretože minulý rok boli organizované besedy s istým Peruáncom o spojení Máyov, Aztékov a Inkov, (téma dňa pred “koncom sveta” J )

Ako skončila Ríša Inkov?

Francisco Pizarro dobyl Peru. Prvá skupina dobyvateľov pozostávala len z 168 španielov, bolo mnoho dôvodov, ktoré uľahčili dobytie, o ktorých napíšem v niektorom z ďalších príspevkov, ale tým najvýznamnejším bol enormný rozdiel v technológii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?