reklama

Je banán ovocie, alebo zelenina?

Ak nie je zrelý je zelenina, ak je zrelý je to ovocie. To fakt? Aspoň takto sa používa v peruánskej a latinskoamerickej gastronómii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Ale nie každý banán. Ako iného ovocia, aj banánov je viac druhov. Od maličkých sýto žltých banánov, ktoré sú veľmi sladké a merajú len pár centimetrov, po 30 a viac centimetrové banány na varenie.

Najznámejšie banány sú banány, ktoré sa dovážajú aj do Európy. V Peru ich voláme „plátano de seda“ (zamatový banán), lebo je najjemnejší. Tieto sa jedia ako ovocie, ako väčšina druhov banánov. Banány majú rôzne farby. Máme ich v rôznych odtieňoch žltej a oranžovej farby a ako som písal predtým, v rôznych veľkostiach. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Banán ako zelenina.

Dnes chcem písať o najväčších banánoch, ktoré sa dovážajú do Európy. V Kolumbii ich volajú „plátano“ a tie čo sa tu predávajú bežne, volajú „banano“. V Peru hovoríme „platano“ všetkým druhom banánov a tento veľký voláme „Plátano Macho“ (čítajte: plátano mačo = chlap), asi na základe jeho veľkosti. Ak porovnáte bežný banán a ten na varenie zistíte, že druhý je väčší, nemá takú peknú žltú farbu a má ostré hrany.

Banán na varenie vs obyčajný banán
Banán na varenie vs obyčajný banán  (zdroj: Carlos Sotelo)

Plátano macho sa uvarí, alebo vypraží. Keď je zelený, robia sa z neho výborné banánové lupienky (ak chcete, môžete ich jemne osoliť). Krájajte ich na čo najtenšie plátky (my ich krájame aj po dĺžke) a dajte ich na panvicu, kde bude dostatok horúceho oleja, vypražte ich. Budú chrumkavé a budú chutiť výborne. Keď banán už nie je tak zelený, ale ani veľmi zrelý sa robia „patacones“ (čítajte: patakones). Platano macho sa pokrája na malé valčeky (asi 5 centimetrové) a tie sa dajú vypražiť. Keď sú už trochu vyprážané, vytiahnu sa z oleja, dajú sa na kuchynskú dosku tak, aby stali na kruhovej časti a tlačia sa pomaly s tanierom. Takto potlačené banány sa dajú znovu na olej a nechajú sa ešte chvíľu vypražiť. Patacones sa používajú ako príloha ku rôznym jedlám, alebo namiesto chleba (tak isto ich môžete jemne osoliť). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Patacones v Kolumbijskom jedle
Patacones v Kolumbijskom jedle  (zdroj: Carlos Sotelo)

Keď sú platanos machos celkom zrelé, majú tmavú až čiernu šupku. Vtedy sú pripravené na vyprážanie. Pokrájate platanos na tri väčšie valčeky a každý valček na tri dlhé plátky. Tieto plátky jemné vyprážajte na panvici s olejom a máte výborný dezert. Niektorí jedia tieto sladké banány s bielym syrom typu Feta. 

Banány namiesto toastov
Banány namiesto toastov (zdroj: Carlos Sotelo)

Kde kupovať takéto banány?

Do reštaurácie nám ich vozia špecializované firmy, ktoré zásobujú reštaurácie. Banány sa dajú nájsť aj v Metre, v predajniach FreshFruitu (napríklad v OC Centrál), pod domom Techniky vedľa Radošinského naivného divadla je indický obchod Poppy, raz som ich videl aj v Terne. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
šalát s Quinou a vyprážané banány
šalát s Quinou a vyprážané banány  (zdroj: Carlos Sotelo)

V Peru je banán veľmi populárnym ovocím. Často sa na celých veľkých vozíkoch predávajú len banány rôznych druhov. Banány majú aj jednu zvláštnosť, nepredávajú sa na kilá, ale predávajú sa v rukách. Jedna ruka je 5 banánov. Banány sú v zväzkoch rôznych veľkostí. Predavač Vám povie cenu jednej ruky, cena je stanovená podľa veľkosti banánov a vy potom poviete koľko rúk chcete a on ich počíta a dá Vám ich. 

Peruánske jedlo a vyprážané banány
Peruánske jedlo a vyprážané banány (zdroj: Carlos Sotelo)

Ďalšie články o jedle:

čo je quinua?

Ako jeme avokado?

Sladké zemiaky

Peruánske jedla

Listy koky nie sú droga

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Prišiel som na Slovensko študovať pred viac ako 30 rokmi a potom som sa vrátil do Peru, žil som istý čas v Mexiku, ale nakoniec som sa s rodinou rozhodol vrátiť na Slovensko, kde som nepretržite 10 rokov. Som majiteľ CK Eslovaquia travel a sprevadzam krajiny Latinskej Ameriky: Peru, Bolivía Ekvador, Mexiko, Guatemala, Čile, Argentina, Belize a Honduras. Som byvali majiteľ peruánskej reštaurácie CASA INKA v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Peru - InkoviaDobývanie PeruPeru - zvyky a kultúraPeru - GastronomiaSlovensko a JaPeru - Mesta a PamiatkyPeru - CestopisyAmazonský pralesOpera a kultúraNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu