reklama

Možno žijem vďaka lamám ...

Lamy sú súčasťou Ánd už niekoľko tisíc rokov. Obyvatelia Ánd sú pevne zviazaní s týmito milými tvormi. Vedeli ste, že existujú 4 druhy lám? Vedeli ste, že lamy sa využívajú pri terapii rôznych typov diagnóz? A možno aj ja žijem vďaka Lamám ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

My Peruánci máme zvláštnu náklonnosť k lamám. Keď som cestoval po Peru s rodinou, často som počúval ako členovia mojej rodiny používajú zdrobneniny, keď ich vidia. Lamy boli domestikované v Andách pred asi 7000 rokmi a do nedávna ste ich mohli vidieť len v zoologických záhradách, alebo v Andách, ale v posledných 30-tich rokoch sa začali vyvážať a teraz sa chovajú ako dobytok po celom svete.

Predhistorické kresby v Peru
Predhistorické kresby v Peru 

Existujú štyri druhy lám. Dva žijú voľne v prírode a dva sú domestikované. 

Guanako je možno najstarší druh lám. Žije voľne v prírode hlavne v argentínskych Andách, kde je ich približne 600 000. V Peru ich žije len 4 000 a je to ohrozený druh. Ja som ho nikdy vo voľnej prírode nevidel. Guanako meria 1,5 m do 2,2 metrov a váži 120 až 150 kg. V Argentíne sú niekedy chytané do ohrád a strihané. Vlna je strednej kvality.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vikuňa je druhý voľne žijúci druh lám. Vikune vyzerajú ako malé srnky na peruánskych vysokohorských planinách. Sú najmenšie a najkrajšie zo všetkých lám. Vikune často vídame v národných rezerváciách počas našich ciest. Vikuňa meria po hlavu 1,25 až 1.5 m a váži 33 až 55 kg. Keď Španieli dobyli Peru v 16. Storočí, bolo ich okolo troch miliónov, ale neskôr boli vytlačené stádami oviec z Európy. Neskôr boli lovené pre ich vlnu a v polovici minulého storočia zostalo ich len 10 000 jedincov. V Peru žije v súčasnosti skoro celá populácia vikúň na svete. V Peru je ich 260 000 a cela populácia sa odhaduje na 350 000. Vlna z vikune je najvzácnejšou vlnou na svete. Cena vlny v USA je okolo 500 USD / kg, to je toľko ako platia za 2000 kg andskej ovčej vlny. Vikune sú chytané a strihané len raz za 3 roky. Z jednej vikune dostanú len 0.200 kg vlny najväčšej kvality.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Vikuňa v prírode
Vikuňa v prírode (zdroj: Carlos Sotelo)
Vikune v prírode
Vikune v prírode  (zdroj: Carlos Sotelo)

Najmenší druh domácich lám je Alpaka. Alpaky vyzerajú ako kríženec plyšového medveďa s malou žirafou. Alpaka meria po hlavu 1,20 až 1,50 a váži 59 až 90 kg. Celosvetovo sa odhaduje, že žijú 4 milióny alpák a skoro 90% z nich žije v Peru. Alpaky majú tiež veľmi kvalitnú vlnu. Výhodou je, že z jednej alpaky dostanete až 1,6 kg vlny rôznej kvality. Ako vlna z vikune, aj vlna z alpaky patri medzi najkvalitnejšie prírodné vlákna na svete. 

Alpaka s dievčatkom
Alpaka s dievčatkom (zdroj: Carlos Sotelo)

V 80-tych rokoch sa alpaky začali exportovať do celého sveta. Teraz sa chovajú ako dobytok hlavne pre vlnu, ale aj pre mäso v USA, Kanade a Austrálii a v iných krajinách. V USA je zaujímavá situácia, všetky alpaky sú zapísané v národnom registri a začalo sa tam so šľachtením. Novo privezené zvieratá z Ánd sa do registra už nemôžu zapísať, preto sa alpaky začali predávať až v sumách ako 400 000 USD za výstavný kus. Vyzerá to tak, že je to ďalšia bublina, niečo ako to, čo sa stalo s tulipánmi v Európe. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Alpaka nad 4000 m.n.m.
Alpaka nad 4000 m.n.m. (zdroj: Carlos Sotelo)

Alpaky sa používajú aj ako rodinný miláčik. Veľa fariem ich chová len pre radosť a pokojnú spoločnosť. Náš živý „teddy bear“ v záhrade. Alpaky sa v Nemecku využívajú aj pri terapii autizmu, downovho syndrómu a pohybových problémov. Alpaky sa ľuďom pozerajú priamo do oči s „láskou a porozumením“, čo nie je častý jav u zvierat. Alpaky sa používajú aj pri trekkingu, nielen v Andách, ale aj v Alpách. Videl som lamy ako “caddy“ na golfových ihriskách. 

Pravá lama je najväčší druh lám a je to jediný z nich, čo v Peru voláme lama. Lama je kráľovná Ánd. Lama meria po hlavu 1,5 až 2 m a váži 108 až 150kg. V Peru ich žije 1,200 000, viac lám žije v Bolívii. Pre Inkov bola lama veľmi dôležitá. Používali ju na nosenie nákladu. Lama nosí približne 40 kg nákladu. Môže nosiť dieťa, ale nie dospelého človeka, ale sú dediny v Andách, kde sa robia preteky na krátke vzdialenosti a pritom pretekajú dospelí jazdci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Alpaky pred domom
Alpaky pred domom (zdroj: Carlos Sotelo)

Z lamy sa používa vlna, mäso, koža aj lajno. Z jednej lamy dostaneme 1,7 kg vlny. Čarky je sušené mäso z lamy, ktoré Inkovia skladovali po celej ríši a doteraz za používa v peruánskej gastronómii. Čerstvé mäso z lamy má viac proteínu a menej tuku, ako väčšina z používaných druhov mäsa. Suché lajno sa používa v Andách ako palivo. Lajno z lamy sa používa ako veľmi ekologické hnojivo, lebo v ňom nie je olovo ani selén. 

Lamy v Machu Picchu
Lamy v Machu Picchu (zdroj: Carlos Sotelo)

V súčasnosti viac ako pól milióna najchudobnejších rodín v Andách žije z chovu lám, hlavne v Peru a Bolívii a menej v Argentíne a Chile.

Pravdepodobne hlavným dôvodom, prečo Inkovia, na rozdiel od Majov a Aztékov, robili ľudské obete len vo veľmi špeciálnych prípadoch bolo, že tieto sympatické zvieratá boli obetované miesto nás. A ktovie, možno keby neboli existovali lamy, dnes by som nepísali tieto články. 

Väčšina krajín južnej Ameriky má v svojom národnom znaku majestátneho kondora, ale len dve krajiny majú mierumilovné lamy. Bolívia mala dlhé roky Alpaku, pred niekoľkými rokmi ju zmenila na lamu. Peru má v národnom znaku najmenšiu a najvzácnejšiu z nich: vikuňu. 

Národne znaky Peru a Bolívie
Národne znaky Peru a Bolívie (zdroj: Carlos Sotelo)

Iné články

Listy koky nie sú droga

O kondoroch v Andách

Quinoa posvätne zrno Inkov

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Prišiel som na Slovensko študovať pred viac ako 30 rokmi a potom som sa vrátil do Peru, žil som istý čas v Mexiku, ale nakoniec som sa s rodinou rozhodol vrátiť na Slovensko, kde som nepretržite 10 rokov. Som majiteľ CK Eslovaquia travel a sprevadzam krajiny Latinskej Ameriky: Peru, Bolivía Ekvador, Mexiko, Guatemala, Čile, Argentina, Belize a Honduras. Som byvali majiteľ peruánskej reštaurácie CASA INKA v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Peru - InkoviaDobývanie PeruPeru - zvyky a kultúraPeru - GastronomiaSlovensko a JaPeru - Mesta a PamiatkyPeru - CestopisyAmazonský pralesOpera a kultúraNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu