reklama

Pravidlá bezpečnosti, ktorým možno neuveríte ...

V deväťdesiatich rokoch som pracoval pre istú konzultačnú firmu na projekte v Mexiko city. Pred mojim príchodom sa kolegom stalo niekoľko bezpečnostných incidentov a firma preto najala bezpečnostného experta, ktorý nám radil, ako postupovať v nebezpečnom prostredí ....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Mexiko city, ako iné veľké mestá v Latinskej Amerike, (ale aj africké a ázijské), je nebezpečné. Ja som bol vyslaný zo slovenskej pobočky španielskej firmy, ako projektový manažér. V Mexiku sme mali súčasne niekoľko projektov a počet našich konzultantov bol niekoľko desiatok ľudí, z rôznych krajín sveta. Predtým, ako som tam ja prišiel, niekoľko z nich uniesli.

V Mexiku to volali „únos expres“. Boli to krátke únosy. Obyčajne sa diali, keď ste nastúpili do taxíku. Šofér odbočil do nejakej vedľajšej ulice a tam čakali jeho kumpáni, ktorí nastúpili do auta s pištoľami. Dali Vám na hlavu vrece a niekam s Vami odišli. Keď došli na miesto, vytiahli Vás z auta, ak by ste sa nejako bránili zbili by Vás. Potom Vám zobrali, mobilný telefón, notebook, peňaženku a ak by ste mali nejaké drahé oblečenie aj to.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčší problém nastal keď ste mali v peňaženke kreditnú, alebo debetnú kartu. Únoscovia by od Vás požadovali PIN kód. Keby ste ho nedali, bili by Vás, kým by ho nedostali. Vraj boli veľmi krutí, keď dostali zlý PIN. Práve to bol dôvod, prečo po pár dňoch, ako som prišiel, sme mali celodennú prednášku s anglickým bezpečnostným konzultantom. Môj šéf dostal bankomatovú kartu a nevedel PIN a skončil v nemocnici. Únoscovia obyčajne držali ľudí cez noc, aby mohli dva krát vybrať denný limit na karte. Potom obeť pustili na nejakom odľahlom mieste. Ak ste spolupracovali, dali Vám aj nejaké drobné na taxík. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Taxíky  

V Mexiku existovali „taxi libre“ (slobodné taxíky) a „taxi de sitio“ (taxíky s prístaviskom) druhé boli až tri krát drahšie, ako prvé. Taxi libre chodili po meste a mohli ste ich zastaviť a ísť s nimi tam, kde ste potrebovali, ale tieto taxíky boli tie nebezpečné, kde sa diali únosy. Taxi de sitio čakali na prístavisku, kde mali telefón. Prax bola takáto: zapamätali ste si číslo telefónu taxíkov pri vašom dome, alebo pri vašej robote a keď ste boli niekde a potrebovali by ste sa vrátiť domov, tak ste ich volali. Oni prišli k Vám, doniesli Vás domov a zaparkovali naspäť na svojom mieste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak prvá rada: Používajte len taxi de sitio.

Hotovosť alebo karty? 

Karty ste mali používať, len aby ste zobrali potrebnú hotovosť. Mali ste vybrať, koľko ste potrebovali na niekoľko dní. Najlepšie miesta boli obchodné centrá, alebo rušné ulice. Potom ste sa mali vrátiť domov a mali ste tam nechať karty. Ale dal nám aj takéto rady:

  • Majte pri sebe vždy aspoň 20 dolárov (v mexických pesos) v hotovosti. Keby Vás prepadli, zlodej sa uspokojí s takou sumou, keby ste nemali nič, môže sa nazlostiť a zbiť Vás. 

  • Ak Vás prepadnú a pýtajú peňaženku, ukážte ju a neodovzdajte ju, ale zachoďte ju jedným smerom a utekajte opačným smerom. Zlodej pôjde po peňaženke.

  • Bezpečnostný konzultant mal jednoduchý opasok kde mal z vnútornej strany spravený zárez a vo vnútri mal zrolovaných 100 USD a fotokópiu pasu. Niekedy Vám ukradnú aj tričko, košeľu alebo topánky ale málokedy nohavice.

  • Keď zaplatíte kartou nikdy ju nemáte pustiť z očí.

  • Keby Vás uniesli, komunikujte čo najmenej. Nevyhrážajte sa im a neponúkajte nič.

Hotely

Pravidlo bolo zistiť, kde sú východy (aj bezpečnostné). Konzultant nám ukázal malú prekážku v tvare trojuholníka, ktorú dával pod dvere. Povedal, že aj uzamknuté dvere vedia otvoriť, ale nie, keď máte takú prekážku. Tiež mal malú baterku, ktorú, ako ukázal, si mohol dať do úst, a keby bol požiar, alebo výpadok prúdu, mal by voľné ruky, aby ušiel hoc aj po štyroch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šoférovanie

Šoférovanie v noci v Mexiko DF je nebezpečné, preto existuje nepísané pravidlo:

Po 22:00 nestojíte na semafore na červenú, ale urobíte stopku a pokračujete. Stávali sa prepady pištoľou na križovatkách. Toto neplatí v iných mestách (na severe som platil pokutu).

Keď Vás niekto sleduje autom, nikdy to nerobí auto za vami, ale až druhé, alebo tretie auto za vami. Ak si myslite, že Vás sledujú treba sa otočiť okolo jedného bloku a zistiť, či Vás stále sledujú.

Keď šoférujete stále musíte vidieť zadné kolesa auta pred Vami. Je to minimálna vzdialenosť, aby Vás nezablokovali, keby brzdili pred Vami.

Parkuje sa zásadné cúvaním. Málokedy Vás prepadnú, keď prídete do obchodného centra, ale je väčšia pravdepodobnosť, že Vás prepadnú po nákupe. Preto treba odisť čo najrýchlejšie. 

Batožina

Treba dobre uzamknúť, lepšie aj s fóliou. Nedávno som videl v správach v Peru, ako zistili, že na letisku po kontrole pracovník letiska vymenil celú batožinu a prelepil kód, ktorý predtým nalepili na kufor pasažiera. Batožinu zachytili v Madride s drogou. Neskôr zistili, že takto fungovali pašeráci. Ale cestujúci mal veľké nepríjemnosti.

Doslov

O základných bezpečnostných pravidlách na cestách, ako mať peniaze rozdelené na menšie sumy a čo najbližšie k telu, atď. nebudem písať.

Podľa mňa, niektoré z týchto rád boli prehnané, ale to bola práca bezpečnostného konzultanta.

V Mexiku majitelia stredných a veľkých firiem chodili s bodygardami.

Jedna z veci, ktoré si na Slovensku najviac my prisťahovalci ceníme, je bezpečnosť krajiny (viem, že neexistuje 100% bezpečnosť ). Bezpečnosť a istoty sú v Maslowovej pyramíde na druhom dolnom stupienku. Nebáť sa, že Vás, alebo vašich blízkych prepadnú (a nehovorím unesú) je na nezaplatenie. 

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Prišiel som na Slovensko študovať pred viac ako 30 rokmi a potom som sa vrátil do Peru, žil som istý čas v Mexiku, ale nakoniec som sa s rodinou rozhodol vrátiť na Slovensko, kde som nepretržite 10 rokov. Som majiteľ CK Eslovaquia travel a sprevadzam krajiny Latinskej Ameriky: Peru, Bolivía Ekvador, Mexiko, Guatemala, Čile, Argentina, Belize a Honduras. Som byvali majiteľ peruánskej reštaurácie CASA INKA v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Peru - InkoviaDobývanie PeruPeru - zvyky a kultúraPeru - GastronomiaSlovensko a JaPeru - Mesta a PamiatkyPeru - CestopisyAmazonský pralesOpera a kultúraNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu