reklama

Takto sa nám rozrastá peruánska komunita

Navštíviť Peru je ako cestovať po rôznych krajinách. Obyčajne začínate v Lime a idete po púšti na juh, potom prejdete vysokohorské planiny And, neskôr údolia And plné inkských pamiatok. Niektorí zájdu aj do amazónskeho pralesa. Jednou z prvých atrakcii, ktorú turisti navštívia, sú „Islas Ballestas“, ostrovy blízko Limy, naše „malé Galapágy“. Uvidíte tu uškatce, tučniaky a rôznu morskú faunu. Viete, že obyvatelia týchto ostrov žijú aj na Slovensku?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Peruánske pobrežie – to je viac ako 2000 km piesočnatých pláži. Naše more je studené, čo je spôsobené studeným morským prúdom nazvaným Humboldtov prúd, alebo peruánsky prúd. Tento prúd určuje aj počasie, aj morskú faunu. Hlavnou atrakciou peruánskeho pobrežia sú ostrovy Ballestas. Peruánske ostrovy blízko Limy, kde môžete vidieť uškatce, tučniaky a morské vtáky. Tieto posledné sú pre nás z ekonomického hľadiska najdôležitejšie. 

Islas Ballestas
Islas Ballestas 

Islas Ballestas (čítajte: Islas baljestas)

Je skupina ostrovov oproti dedine Paracas (čítajte: Parakas). Paracas je prímorská dedina vzdialená od Limy 260 km (asi 3 hodiny autobusom). Z dediny každé ráno vyrážajú malé lode s turistami, ktorí chcú pozorovať zvieratá. Islas Ballestas sú národným parkom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Islas Ballestas
Islas Ballestas 

Uškatce

Uškatce sú hravé zvieratá, často plávajú k loďkám, aj pózujú na skalách. V Peru ich voláme „Lobos de mar“ - morské vlky. Lobos de mar sú dvoch druhov: Fino (ušľachtilé) a Chuscos (lacné). Tých prvých je menej a majú krajšiu kožu.

Uskatce
Uskatce 

V rokoch, kedy k pobrežiu Peru príde fenomén zvaný „el niňo“, uškatce majú problém. El niňo v preklade „dieťa“ je fenomén, ktorý sa opakuje približne každý siedmy rok. Vtedy sa studený Humboltov prúď vzdiali a spolu s ním ryby, ktoré žijú v studených vodách. V Peru sa radikálne mení počasie, na jednej strane prší aj na púšti, ale na druhom konci Peru sú dlhé obdobia bez dažďa. Vtedy uškatce nedokážu uloviť dostatok potravy a zvyknú prísť až k brehu. Ako dieťa som pár krát videl uškatcov na pláži keď sme sa kúpali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Uskatce
Uskatce 

Uškatce žijú v komunitách, kde je alfa samec, jeho samice a mladé jedince. Každá komunita  má na ostrove svoju pláž. Loďou sa k ním približujete a pritom počujete obrovský krik, ktorý robia oni.

Uskatce
Uskatce 

Tučniaky

Hlavným cieľom turistov sú tučniaky. Peruánske tučniaky sa volajú Humboldtove tučniaky, lebo žijú v studených vodách pobrežia Peru. Humboldtove tučniaky sú z tých menších, merajú 56 až 72 cm a vážia menej ako 5 kíl, žijú v Peru a sú ohrozeným druhom.  

Tucniaky
Tucniaky 

Tučniaky, ktoré sú chované v Košiciach sú tohto druhu. Viete, s akým zármutkom sme počúvali pred rokom správy o uhynutí našich „krajanov“ v Košickej Zoo? Tento rok sa naopak tešíme z toho, že sa v Košiciach narodili 3 nové mláďatá. Takto sa nám rozrastá peruánska komunita na Slovensku :) . 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

El candelabro

Cestou na ostrovy pozorujete na pobreží obraz na piesku zvaný Kandeláber. Niektorí ľudia tvrdia, že je to súčasť obrazcov z Nazcy, ale tieto sú dosť vzdialené. Ja som videl v jednom dokumentárnom filme, že tento obraz robili argentínski vojaci, ktorí pomáhali vo vojne za oslobodenie Peru od španielov (v roku 1821). Oni sa vylodili v týchto plážach a kým čakali na presun urobili takýto obraz. Hovorí sa, že v obrazci sú symboly slobodomurárov, lebo generál, ktorý velil tejto armáde „Generál San Martin“ bol slobodomurár.    

Candelabro
Candelabro 

Vojna o vtáčie výkaly

V roku 1879 Peru bojovalo s Čile a vojnu prehralo. Peru vtedy ani nemalo spoločnú hranicu s Čile. Peru malo dohodu s Bolíviou, že ak bude jedna krajina napadnutá, druhá ju musí brániť. Keďže vtedy Čile napadlo Bolíviu, Peru si ctilo dohodu a skončili sme vo vojne, kde sme stratili časť územia. Bolívia skončila horšie, lebo okrem územia stratila aj prístup k moru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Vtaky a guano
Vtaky a guano 

Jedna teória hovorí, že dôvodom vojny boli vtáčie výkaly (guáno). V 19. Storočí nebolo chemické hnojivo a guáno malo vysokú hodnotu. Za peniaze získané z predaja guána Peru vtedy postavilo železnicu. Anglicko chcelo získať prístup k tomu  „nášmu zapáchajúcemu bohatstvu“ a nebolo nič lepšie, ako ozbrojiť Čile a vyvolať vojnu. Peru po vojne podpísalo zmluvu s Anglickom,  aby oni ťažili guáno a takto sme platili Čile vojenské reparácie.

Plosina pre lode
Plosina pre lode 

V Peru žijú milióny vtákov, ktoré produkujú guáno. Sú to štyri druhy, medzi nimi sú najznámejšie pelikány. Žije ich tak veľa, lebo v studenom morskom prúde je veľmi veľa rybiek ančovičiek, ktoré sú ich hlavnou potravu. Okrem toho na týchto ostrovoch neprší a guáno sa uchováva v dobrom stave až kým ho neťažíme.   

Strazca
Strazca 

Pár praktických informácií pre individuálnych turistov: Prehliadky na Islas Ballaestas sa dajú objednať priamo v Lime. Idete skoro ráno niekedy o 4:00 a.m.  Na Islas ballestas sa ide len doobeda, lebo poobede začína fúkať silný vietor (zvaný: Paracas) a na mori sú vysoké vlny. Raz sme išli okolo obeda, ale nedoporučujem to. Najlepšie je ísť o deň skôr a spať v Paracas, sú tam malé aj väčšie hotely. Niektorí ľudia prespia v mestečku Pisco, ale nie je to pekné mesto a je krajšie spať pri mori.

Supy
Supy 
Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Prišiel som na Slovensko študovať pred viac ako 30 rokmi a potom som sa vrátil do Peru, žil som istý čas v Mexiku, ale nakoniec som sa s rodinou rozhodol vrátiť na Slovensko, kde som nepretržite 10 rokov. Som majiteľ CK Eslovaquia travel a sprevadzam krajiny Latinskej Ameriky: Peru, Bolivía Ekvador, Mexiko, Guatemala, Čile, Argentina, Belize a Honduras. Som byvali majiteľ peruánskej reštaurácie CASA INKA v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Peru - InkoviaDobývanie PeruPeru - zvyky a kultúraPeru - GastronomiaSlovensko a JaPeru - Mesta a PamiatkyPeru - CestopisyAmazonský pralesOpera a kultúraNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu