Zrod Inkského Impéria

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 11.6.2013 o 11:44 | (upravené 12.6.2013 o 8:39) Karma článku: 9,23 | Prečítané:  2100x

Koncom 12. Storočia nemecký kráľ a rímsky cisár Fridrich I. Barbarossa zhromažďoval vojská z celej Európy na tretiu križiacku výpravu do Svätej zeme pod Bratislavským hradom. Vojská prichádzali a táborili na pravej strane Dunaja. Začiatkom 13.storočia uhorský kráľ Ondrej II upevňoval svoju moc na Balkáne a niekoľko krát sa pokúsil pripojiť Halič k Uhorsku. A čo sa vtedy dialo na druhej strane planéty vysoko v Andách?

Niekedy v tom čase neznáme etnikum prichádzalo do teritória, kde je teraz mesto Cusco. Existujú dve legendy, ktoré rozprávajú o tomto období. Legenda o Jazere TiticacaLegenda o Bratoch Ayar.

Prvý Sapan Inka, vládca tohto etnika sa volal Manco Capac (čítajte: Manko Kapak). Manco Capac doviedol Inkov do úrodných údolí okolo Cusca. Ďalší šiesti Sapan Inka vládli nad svojim etnikom, bojovali s inými etnikami a ovládli niektoré z nich. Hlavní nepriatelia Inkov boli v tom čase Chancas (čítajte: čankas), a práve porážka týchto dovolila Inkom ovládať neskôr veľkú časť južnej Ameriky.

Huiracocha

Ôsmy Sapan Inka sa volal Huiracocha (čítajte: guirakoča). Keď bol raz mimo Cusca, vo vojenskej výprave, v Cuscu vypukol puč. Jeho brat Cápac (čítajte: kapak) zabil zástupcu, ktorého Inka nechal v Cuscu a spolu s nim aj manželky a deti Sapan Inku. Niektorým Huiracochovi verným sa podarilo ujsť a upozorniť Inku, čo sa stalo. Huiracocha sa rýchlo vrátil do Cusca. Niektorí sprisahanci sa zľakli a pripojili sa ku Huiracochovi. Cápac, keď zhodnotil situáciu, spáchal samovraždu spolu so svojimi manželkami a deťmi. Po návrate do Cusca, Huiracocha potrestal všetkých, ktorí stali na Cápacovej strane.

Keď sa nepriateľskí Chancas dozvedeli, čo sa stalo, rozhodli sa využiť príležitosť, zhromaždili vojsko a dali sa na cestu do Cusca. Huiracocha sa obrátil k veštbám a tieto mu povedali, že má opustiť mesto a schovať sa. On tak urobil spolu s nástupcom Urcom a s najbližšou rodinou.

Cusi Yupanqui

Tretí syn Huiaracochu sa volal Cusi Yupanqui. On sa rozhodol povstať a bojovať proti Chancas. Zvolal aj vojská spriatelených etník a čakal na Chancas v Cuscu. Chancas mali niekoľkonásobne viac bojovníkov, ale keď zaútočili, legenda hovorí, že kamene sa premieňali na Inkských bojovníkov, a takto Inkovia porazili Chancas. Cusi Yupanqui ich prenasledoval a pozabíjal.

Pachacutec Inka

Cusi Yupanqui sa stal 9. Sapan Inkom a zakladateľom Tawantinsuyo (čítajte: Taguantinsujo): Inkská ríša (názov znamená 4 regióny) . Od tejto chvíle sa zrodila najväčšia ríša v Amerike. Cusi Yupanqui dostal meno (po zvolení za Sapan Inka vždy dostal nové meno) „Pachacuti Inca Yupanqui Cápac Intip Churin“ : Vládca pretvárajúci svet a najmocnejší syn Slnka. Pachacutec (čítajte: Pačakutek) bol najväčší Inka a zmenil celý Andský svet.

Pachacutec vojensky ovládol veľké územie, dal prebudovať hlavné mesto Cusco, dal postaviť cesty a popri nich príbytky a sklady, dal prebudovať andské terasy a kanály, dal regulovať rieky, zmenil náboženstvo, atď. Pachacutec dal postaviť najkrajšie inkské stavby ako Machu Picchu a Sacsayhuaman. Bol vojakom, administrátorom, reformátorom a filozofom. Bol to andský Alexander Veľký a Abrahám Lincoln v jednej osobe.   

 

V Uhorsku v tomto období vládol Žigmund Luxemburský a kým Inkovia bojovali s Chancas, Žigmund Luxemburský bojoval s husitami. 

 Viac o Inkoch

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?