reklama

Jedzte Quinoa – posvätné zrno Inkov.

O Inkoch je známe, že boli veľkými poľnohospodármi, dokázali vyšľachtiť také dôležité  rastliny ako zemiaky, kukuricu, papriku, ale aj Quinoa (V Peru ju voláme Quinua). Quinoa nie je veľmi známa na Slovensku, ale je to celosvetovo dôležitá potravina a vďaka jej významu organizácia FAO (OSN) vyhlásila tento rok ako medzinárodný rok Quinoa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Varime Quinoa
Varime Quinoa 

Čo je Quinoa (čítajte: kinoa)?

O quinui sa hovorí, že je to andská pseudo-cereália. Nepatrí totiž medzi zrnoviny, hoci sa používa rovnakým spôsobom, ako obilniny. Quinoa sa pestuje vo výškach 2500 až 4000 metrov nad morom, kde je možné vypestovať len veľmi málo druhov plodín. Quinoi sa v týchto oblastiach darí vďaka intenzívnej poľnohospodárskej aktivite Inkov, ktorí vyšľachtili odrody s väčšími zrnami znášajúcimi chlad a vysokú nadmorskú výšku.

Quinoa obsahuje podľa odrody 16 % až 23 % bielkovín, vysoký podiel aminokyselín ako lysin (dôležitý pre tvorbu enzýmov, hormónov, pri liečbe herpesu, detoxikácii od olova, pre vývin mozgu), ale aj algidinu a histidinu – nenahraditeľných aminokyselín pri vývoji človeka počas detstva. Obsahuje aj minerály ako železo, vápnik, fosfor a mnoho vitamínov, pričom je chudobná na tuky a neobsahuje GLUTEN.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zakázané zrno.

Quinoa je predovšetkým posvätné zrno Inkov. Inkovia túto rastlinu vyšľachtili a rozšírili, vďaka čomu sa v súčasnosti pestuje vo všetkých krajinách, ktorých územie kedysi patrilo inkskému impériu.

Quinoi sa kvôli jej výživnej hodnote hovorilo aj “zrno matky”. Okrem toho, že sa používala ako potravina, bolo to aj posvätné zrno využívané liečiteľmi na liečenie rôznych chorôb. Rovnako ako listy koky, používali liečitelia quinou aj pri rôznych ceremóniách. Počas španielskej nadvlády bolo preto zakázané quinou pestovať.

Smerom do vesmíru

Vďaka svojim vlastnostiam NASA vybrala quinou ako potravinu vhodnú pre dlhotrvajúce vesmírne lety a na kultiváciu v uzavretých systémoch, ktoré by prípadne mohli používať prvé kolónie ľudí na iných planétach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súčasnosti

Quinua je významnou potravinou v andských krajinách ako Peru, Bolívia, Ekvádor, Kolumbia, Čile a Argentína. Pripisujú sa jej liečivé účinky najmä pri krvácaní, cukrovke, migrénach, vykĺbeniach. Používa sa tiež na výživu pretekárskych koní.

Existuje projekt FAO – OSN, aby sa Quinua pestovala v Himalájach, v Indii a v iných chudobných krajinách. 

Kde ju nájdete a ako ju použiť?

Quinuu je možné kúpiť aj na Slovensku v obchodoch so zdravou výživou. Používa sa do polievok (pozor, nedávať veľa, lebo veľmi napučí!), alebo sa z nej robia prívarky (varí sa s veľkým podielom vody) a keď je už mäkká, pridá sa zápražka a prípadne syr, alebo vajíčko. Po uvarení sa z nej môžu urobiť placky zmiešaním s múkou a vajíčkom, alebo fašírky zmiešaním s mäsom (Ja ju milujem).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Spojených štatoch je teraz boom okolo Quinoi. V internetovom obchode „Amazon“ som videl tucty kníh s receptami s Quinou. Nedávno v TV v seriáli Kosti, Dr. Brennanová varila doma našu Quinou.  

Ak Chcete vedieť viac o quinoi, môžete navštíviť stránku FAO venovanej roku Quinoy.

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Prišiel som na Slovensko študovať pred viac ako 30 rokmi a potom som sa vrátil do Peru, žil som istý čas v Mexiku, ale nakoniec som sa s rodinou rozhodol vrátiť na Slovensko, kde som nepretržite 10 rokov. Som majiteľ CK Eslovaquia travel a sprevadzam krajiny Latinskej Ameriky: Peru, Bolivía Ekvador, Mexiko, Guatemala, Čile, Argentina, Belize a Honduras. Som byvali majiteľ peruánskej reštaurácie CASA INKA v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Peru - InkoviaDobývanie PeruPeru - zvyky a kultúraPeru - GastronomiaSlovensko a JaPeru - Mesta a PamiatkyPeru - CestopisyAmazonský pralesOpera a kultúraNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu