reklama

Aj ja som synom Slnka

Inkovia sa považovali a rovnako boli považovaní väčšinou obyvateľstva Impéria za Bohov, Deti slnka. Keď sa chcel nejaký Curaca (čitajte: Kuraka) – vládca niektorého z etník ovládaných Inkom stretnúť so samotným Inkom, dostal vrece s veľkým nákladom, ktorý pritom musel niesť, aby bol stále predklonený. Inkovia sa obliekali tak, že mali kusy zlata na oblečení, jedli z tanierov zo zlata a pili z pohárov zo zlata. Keď prví Španieli prišli do mesta Cusco (čitajte: Kusko), z diaľky videli, ako Coricancha (čitajte: Korikanča) – chrám slnka a zlata odrážal lúče slnka. Tento hlavný Chrám Slnka bol celý pokrytý platňami zo zlata.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Moja Obyvačka
Moja Obyvačka 

Inkovia boli deťmi slnka - INTI (slnko) a kusy zlata boli slzami Inti, ktoré padli na Zemi. Kusy striebra boli slzy mamy - Mama Quiclla (čitajte. Mama kikja) – mesiaca, hlavnej bohyne Inkov. V ríši Inkov bolo veľmi veľa zlata. Nepoužívalo sa ako platidlo. Malo len náboženský význam.

A aký je pôvod Inkov? Existujú dve legendy, ktoré o tom rozprávajú a tu je prvá z nich:

Legenda z jazera Titicaca 

Pred dávnymi časmi boh INTI ( Slnko), vidiac v akých podmienkach žili ľudia na svete, zľutoval sa a rozhodol sa poslať svoje deti na Zem. Manco Cápac (Manko Kapak) a Mama Ocllo (Mama Okjo), súrodenci a zároveň manželia, vyšli z jazera Titicaca na juhu peruánskych Ánd. Manco Cápac niesol zlatý prút, ktorý sa mal zaboriť do zeme. Miesto, kde by sa prút zaboril, malo byť zvolené na založenie hlavného mesta impéria. Manco Cápac a Mama Ocllo chodili mnoho dní a skúšali na mnohých miestach či sa prút zaborí, až došli na územie kde sa dnes rozprestiera mesto CUZCO (Kusko). Tu sa vďaka úrodnosti územia zlatý prút zaboril, a tak tu podľa príkazu založili hlavné mesto. Manco Cápac naučil mužov obrábať pôdu a chovať zvieratá. Mama Ocllo naučila ženy variť a tkať. Toto bol začiatok jedného z najväčších impérií na Zemi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď sme sa o tejto legende  učili v škole ako o prvej a je najčastejšie vyrozprávaná, súčasní peruánski historici sa domnievajú, že peruánsky kronikár Inca Garcilazo de la Vega, syn španielskeho dobyvateľa a inkskej princeznej, upravil túto legendu tak, aby bola zrozumiteľná pre španielov. Druhá legenda je bližšie k andskej kultúre, ale o nej budem písať v ďalšom článku...

Dobývanie Peru a Slovensko

Peru je aj teraz šiestym najväčší producentom zlata na svete. Španieli našli v Peru toľko zlata, koľko sa nikomu nesnívalo. A ako to ovplyvnilo Slovensko? Dovtedy bolo Slovensko jedným z najväčších producentov zlata na svete. Po dobytí Peru cena zlata prudko klesla a bohaté slovenské banícke mesta ako KremnicaBanská Štiavnica stratili svoj význam. Možno by Turci nezostali tak dlho v Uhorsku, keby Uhorsko malo viac peňazí na zaplatenie vojska.   

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Prišiel som na Slovensko študovať pred viac ako 30 rokmi a potom som sa vrátil do Peru, žil som istý čas v Mexiku, ale nakoniec som sa s rodinou rozhodol vrátiť na Slovensko, kde som nepretržite 10 rokov. Som majiteľ CK Eslovaquia travel a sprevadzam krajiny Latinskej Ameriky: Peru, Bolivía Ekvador, Mexiko, Guatemala, Čile, Argentina, Belize a Honduras. Som byvali majiteľ peruánskej reštaurácie CASA INKA v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Peru - InkoviaDobývanie PeruPeru - zvyky a kultúraPeru - GastronomiaSlovensko a JaPeru - Mesta a PamiatkyPeru - CestopisyAmazonský pralesOpera a kultúraNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu