Pravda o Ríši Inkov

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 20.2.2013 o 20:24 | (upravené 3.5.2013 o 7:31) Karma článku: 15,54 | Prečítané:  5766x

Ríša Inkov je od Slovenska geograficky najvzdialenejším veľkým impériom, preto je pre väčšinu Slovákov neznámou témou ukrytou v legendách. Veľa ľudí si ju predstavuje ako vyspelú civilizáciu, ktorá sa počas storočí vyvinula v Amerike, možno v čase Rimanov, možno práve v dobe Alexandra Veľkého. Nie, nie je to tak, takáto je ”Pravda o Ríši Inkov“...

Inkské mestoInkské mesto

Napriek tomu, že nadpis znie trochu megalomansky, v skutočnosti chcem popísať niektoré základné fakty o Ríši Inkov, pretože toto bude jednou zo základných tém môjho blogu. V budúcnosti rozviniem každú z nasledovných tém.

Čo bola Ríša Inkov?

Bola to najväčšia ríša v Amerike, so všetkými charakteristikami štátu. V čase svojej najväčšej slávy zaberala povrch 2 milióny km2 a mala viac ako 14 miliónov obyvateľov. Súčasťou Ríše boli stovky etník, všetky pod vládou jediného etnika a to inkského, ktorého príslušníkov nebolo viac, ako niekoľko stotisíc (možno 2% alebo 3% všetkého obyvateľstva). Inkovia sa považovali a rovnako boli považovaní väčšinou obyvateľstva Impéria za Bohov - Deti slnka.

Ríša Inkov zaberala takmer celé územie Peru a časť územia Kolumbie, Ekvádoru, Bolívie, Čile a Argentíny.

Ako dlho trvala Ríša Inkov ?

To, čo my poznáme ako Ríšu Inkov, trvalo menej ako 100 rokov ( približne ako Veľkomoravská ríša), a to od polovice XV. storočia po dobytie Peru španielmi v roku 1532, (v tom čase na území Slovenska vládol aj Žigmund Luxemburský). Predtým boli Inkova jedným z mnohých etník v Andách, vie sa o nich od XIII. storočia. Po dobytí Peru sa zbytky inkského vojska stiahli do peruánskeho pralesa (v oblasti za Machu Picchu) a tam počas ďalších 40 rokov kládli odpor, (o tom budem neskôr písať), ale to už nemožno považovať za súčasť Ríše Inkov.

Prečo sú Inkovia takí známi?

Inkovia vybudovali jedno z najväčších impérií ľudstva. Boli to veľkí bojovníci a dobyvatelia. Vybudovali viac ako 30 000 km ciest, ktoré spájali hlavné mesto Cusco s najvzdialenejšími časťami Impéria. Tieto cesty neustále udržiavali a v blízkosti ciest skladovali zásoby pre vojsko. Rovnako sa tieto zásoby využívali, keď bol nedostatok potravín na ktoromkoľvek mieste v Ríši.

Inkovia boli veľkí architekti a stavitelia. Spomedzi všetkých národov, ktoré žili na území Peru, nikto nepostavil tak nádherné stavby ako Inkovia. V súčasnosti je najlepším príkladom Machu Picchu, jeden zo 7-mych novodobých divov sveta. Napriek tomu, Machu Picchu nie je jediné miesto, ktoré si zaslúži zmienku, je ich oveľa viac...

Inkovia vymysleli systém pošty, kde mladí chlapci nazývaní Chasqui (čítajte: časki), čakali v “tambo” (príbytkoch popri inkských cestách) a keď prišla nejaká správa, bežali s ňou k ďalšiemu “tambo”, kde už čakal pripravený ďalší Chasqui. Takýmto spôsobom boli vždy informovaní o tom, čo sa dialo v celej Ríši a vojská dostávali účinné rozkazy.

Inkovia boli veľkí poľnohospodári, prispôsobili rôzne rastliny tak, aby mohli byť pestované v Andách, dokázali ďalej šľachtiť mnohé odrody rastlín, ktoré už pestovali a vďaka tomu je v Peru asi 3000 druhov zemiakov a desiatky odrôd kukuríc, fazúľ, paradajok.

Nepoznáme žiadnu formu inkského písma. Existujú tkaniny, na ktorých sú obrazce, ktoré sa opakujú a možno ide o istú formu hieroglyfov. To, čo je známe, je systém inkského účtovníctva (možno aj písma), založené na rôznych typoch uzlov v rôznych výškach priadze z rôznorodého materiálu a farieb: Quipu (aj to tomto budem písať).

Čo Inkovia neboli?

Inkovia nepriniesli civilizáciu do Ánd, ešte pred nimi boli rôzne iné kultúry, ktoré boli v rôznych oblastiach možno ešte vyspelejšie.

Ríša Inkov a Ríša Aztékov neboli v kontakte. Áno, územia oboch sú v Amerike, ale sú vzdialené 7 000 km. Možno bol medzi nimi nejaký kontakt vďaka rybárom a moreplavcom, ale jedna kultúra nikdy neovplyvnila druhú. A to nehovorím o Máyoch, ktorí v časoch Aztékov a Inkov boli politicky bezvýznamnou kultúrou. Píšem o tom pretože minulý rok boli organizované besedy s istým Peruáncom o spojení Máyov, Aztékov a Inkov, (téma dňa pred “koncom sveta” J )

Ako skončila Ríša Inkov?

Francisco Pizarro dobyl Peru. Prvá skupina dobyvateľov pozostávala len z 168 španielov, bolo mnoho dôvodov, ktoré uľahčili dobytie, o ktorých napíšem v niektorom z ďalších príspevkov, ale tým najvýznamnejším bol enormný rozdiel v technológii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?