Eslovenčina je ťažká

Autor: Carlos Arturo Sotelo Zumarán | 14.2.2013 o 14:48 | (upravené 27.5.2013 o 15:50) Karma článku: 17,63 | Prečítané:  10873x

Už vyše 20 rokov žijem na Slovensku, ale napriek tomu mám stále problém so slovenským jazykom. Tento článok je prvý, v ktorom chcem opísať niektoré problémy, ktoré my, ktorých materčinou je španielčina, máme so slovenčinou.

Prvý problém: zvuky.

Španielský jazyk je jednoduchý jazyk. Na bežnej hovorovej úrovni má jednoduchú gramatiku, (na vyššej úrovni sa začínajú zjavovať nové časy, ktoré väčšina ľudí nikdy nepoužíva), preto nám slovenská gramatika a jej skloňovanie spôsobuje komplikácie, ale najväčším problémom sú pre nás fonémy (zvuky).

V španielčine máme len 28 písmen a z týchto sa „H“ nevyslovuje, „S“,„Z“ a „C“ ( po e a i) sa vyslovujú rovnako, ako slovenské  „S“, „V“ a „B“ sa vyslovujú rovnako, v skutočnosti zvuk znie ako čosi medzi slovenskými písmenami  „V“ a „B“ , takže keď vyslovujeme niektoré slová naši slovenskí priatelia študujúci španielčinu nevedia, ktoré písmenko použiť.  Písmeno „W“ sa požíva len v cudzích slovách ako  Wilson (vyslovujeme to ako guilson). Písmeno  „X“ vyslovujeme ako slovenské „CH“, atd.  Ale máme jedno písmeno oproti slovenčine navyše je to „LL“ v skutočnosti ja ju vyslovujem ako slovenské „J“, ale v niektorých oblastiach kde sa hovorí po španielsky, ako v Bolívii alebo na severe Peru sa vyslovuje správnym spôsobom, to je začína ako dlhé „L“ a končí ako „J“.

Toto je pre ľudí, ktorí sa učia po španielsky výhoda, ale pre nás je to naopak nevýhoda. Väčšinu zvukov, ktoré nepočúvame ako deti, nepočujeme ani ako dospelí a trvá nám niekedy aj roky,  kým sa naučíme rozlišovať a vyslovovať rôzne zvuky.

Preto na začiatku nevieme rozlíšiť  Č, Š, Ž, Ť, Ď.

Písmená H a CH počujeme ako jeden, rovnaký zvuk , z toho dôvodu niekedy zdravíme  aCHoj, čo vyvoláva úsmev na tvárach našich priateľov (nie je to pravda, Eva?) a prináša to aj humornejšie situácie, akú napríklad zažil jeden priateľ, ktorý cestoval autom s našimi hudobníkmi a za nejaký dopravný priestupok ich zastavil policajt. Keďže zo všetkých v aute bol práve môj priateľ ten, čo vedel najlepšie po slovensky, vtedy práve študoval v jazykovom centre slovenčinu pred nástupom na vysokú školu, bol to on, kto hovoril s políciou. Policajt sa spýtal, čo robia na Slovensku  a kamarát povedal, že sú „Chudobnici“,  čo policajta rozhnevalo lebo si myslel, že sa chcú vyhnúť pokute tvrdiac, že sú chudobní. Policajt povedal, že u nás všetci platia pokutu, aj „Chudobnici“, vtedy si môj priateľ všimol svoju chybu a začal poskakovať a imitovať hru na flaute, pretože to, čo chcel povedať bolo že sú „Hudobnici”. Keď si policajt uvedomil k akému nedorozumeniu došlo, začal sa tak smiať, že im povedal nech idú preč „Vy Chudobnici” a môj priateľ si ušetril peniaze za pokutu…

Ďalší problém, ktorý máme je ten, že v španielčine nie sú slabiky, ktoré by neobsahovali samohlásky a neexistujú slová, ktoré by začínali písmenami S alebo Š a za nimi by nenasledovala samohláska, preto zo začiatku:

Nehovoríme (alebo neCHovorime) po Eslovenský (potrebujeme tam dať E, aby sme to vedeli vysloviť), ale hovoríme (alebo CHovorime) po Ešpanielský.

To mi pripomína prípad jedného kubánskeho priateľa z jazykového centra, ktorý sa dlho nedokázal naučiť hovoriť po slovensky a raz sa sťažoval, že tuná ľudia nemajú ochotu pomôcť,  že z autobusovej stanice chcel ísť do Zvolena a spýtal sa asi 5 ľudí a nik mu nepovedal, či tam ten autobus ide a on tam išiel. Keď sme sa ho spýtali ako sa to pýtal povedal, že dával otázku:  Ebolen?      

Tento priateľ za krátky čas odišiel zo Slovenska a keď sme sa ho spýtali na dôvod povedal že pre „Bilono“,  potom ako sme sa viackrát spýtali sme pochopili že jeho problém bola „Výslovnosť” .

Ako vidíte, Eslovenčina je ťažká.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?